fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na bratislavský Filmový chodník slávy pribudlo meno našej známej herečky

Máte tip? napíšte nám mailom

Vedeli ste, že existuje akási slovenská verzia Hollywoodskeho chodníka slávy?

Na rozdiel od Američanov to však berieme tak trošku serióznejšie. Zatiaľ čo  tam majú svoju päťramennú hviezdu okrem umelcov napríklad aj animované postavičky (Micky Mouse, Simpsonovci), u nás je to prejav vzdania úcty za dlhoročnú tvorbu významným slovenským filmovým a divadelným umelcom.

Tradíciu Filmového chodníka slávy založili v roku 2009 na základe idey prezidentky Medzinárodného filmového festivalu (MFF) Bratislava Márie Rehákovej v spolupráci s Agentúrou Promotion, hlavným mestom SR a Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom.

Vo štvrtok naň pribudla ďalšia pamätná dlaždica s menom herečky Božidary Turzonovovej. Včerajším slávnostným odhalením sa pridala k ďalším ôsmim významným osobnostiam, ktorých meno doposiaľ zdobilo pešiu zónu pred Mestským divadlom P.O. Hviezdoslava. Sú nimi jej zosnulý manžel Jozef Adamovič, Ladislav Chudík, Mária Kráľovičová, Štefan Kvietik, Eva Krížiková, Ivan Palúch, Emília Vášáryová a Martin Huba.

Filmový chodník slávy
Božidara Turzonovová sa stala deviatou laureátkou. Zdroj: TASR

“Je to pre mňa hrejivý pocit, že sú tu kolegovia aj môj drahý muž Jozef Adamovič. V tomto divadle sme od 60. rokov minulého storočia prežili takzvaný hviezdny čas slovenského divadla. Boli sme zrastení s jeho priestorom, vzduchom a teraz už aj so zemou tohto divadla,” povedala herečka po odhalení dlaždice.

Prečítajte si tiež:
Začína sa jedinečný MFF Bratislava, zameria sa na postavenie ženy v spoločnosti

Božidara Turzonovová sa narodila v Sofii (1942), ale od detstva žila v Bratislave. V roku 1963 absolvovala herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) a ihneď nastúpila do Činohry Slovenského národného divadla, kde pôsobí dodnes. Vytvorila v ňom množstvo javiskových postáv, podobne ako v slovenských a českých filmoch aj televíznych inscenáciách už od roku 1961. Pedagogicky viedla a ovplyvnila generácie študentov VŠMU, Akadémie umení v Banskej Bystrici a Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Filmový chodník slávy
9. meno na bratislavskom Filmovom chodníku slávy. Zdroj: TASR

Odhaľovanie pamätnej dlaždice patrí k prvým podujatiam Kultúrneho leta a Hradných slávností Bratislava. Teraz sa začína 43. ročník tohto multižánrového mestského letného festivalu. Meno ďalšieho laureáta tohto ocenenia bude vyhlásené počas 20. ročníka MFF Bratislava, ktorý sa uskutoční od 8. do 15. novembra.

Zdroj: Teraz.sk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií