fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Bratislavský kraj pokračuje v rozvoji Malokarpatského regiónu. Droba priblížil plány aj napredujúce projekty

Malokarpatský región tvoria mestá a obce pozdĺž Malých Karpát, v okolí mesta Pezinok.

Máte tip? napíšte nám mailom

7.5.2022 (Webnoviny.sk) – Bratislavský samosprávny kraj (BSK) pokračuje v projektoch v Malokarpatskom regióne. Ako informuje kraj na svojej webovej stránke, predseda BSK Juraj Droba a odborníci z úradu samosprávneho kraja chodievajú na pravidelné výjazdy so starostami a poslancami v regiónoch.

„Priamo v teréne riešia problémy, ale aj príjemnejšie témy. Napríklad spoločné projekty, ktoré vďaka spolupráci napredujú,” konštatuje samospráva. Malokarpatský región tvoria mestá a obce pozdĺž Malých Karpát, v okolí mesta Pezinok.

Sociálne zariadenia rodinného typu

Samosprávny kraj pokračuje v deinštitucionaliázcii sociálnych služieb, čo znamená, že veľké zariadenia sociálnych služieb postupne nahrádzajú menšími, rodinného typu.

„Pre župný Domov sociálnych služieb Merema sme vďaka financiám z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) postavili dvojdom v Častej. Je to vzorový projekt nielen v rámci prechodu na komunitné sociálne služby, ale vďaka architektúre zapadá do historickej časti obce a zvýrazní jej vinárske dedičstvo,” konštatuje samospráva.

Dvojdom je bezbariérový, nízkoenergetický a obsahuje prvky tienenia, ale aj svetlíky v strope privádzajúce do interiéru denné svetlo či solárne kolektory.

Projekty na podporu verejnej dopravy

Zástupcovia BSK diskutovali so starostami a primátormi tiež o zvyšujúcich sa cenách za energie a modernizačnom dlhu.

Prečítajte si tiež:
Slovenská filharmónia a dvaja českí umelci – dirigent Leoš Svárovský a mladý husľový virtuóz Milan Al-Ashhab

„V rámci dopravy sme sa rozprávali o obslužnosti územia autobusovou dopravou, ako aj o revitalizácii ciest II. a III. triedy. Medzi rozvojovými projektami je napríklad nový prestupný terminál na železničnej stanici v Báhoni, autobusová stanica v Budmericiach, či menšie projekty na podporu verejnej dopravy,” vymenoval Droba.

Málo miesta v škôlkach a školách

Ďalším problémom v regióne je nedostatok miest v materských a základných školách.

„Toto trápi nielen tieto obce či Malokarpatsko, ale celý región. Obciam pomáhame pri komplexnom riadení projektov, ale bojujeme aj v Bruseli, aby na ne dostali eurofondy,” skonštatoval bratislavský župan.

Ako poznamenal, vlajkovou loďou je základná škola v Častej, aktuálne vo výstavbe. Deti by mali do nej nastúpiť už v školskom roku 2023/24.

„Záleží nám na tom, aby podobná škola bola aj v Budmericiach. Plánujeme tiež rozšírenie materskej školy v Častej. Tá budmerická vďaka prostriedkom z IROP už vytvorila 40 nových miest,” doplnil.

V pláne majú aj ďalšie projekty

Dôležité je podľa samosprávy nielen zvyšovanie kapacít, ale aj kvality vzdelávania, napríklad implementáciou konceptu SMART, či moderne vybavenými odbornými učebňami.

Prečítajte si tiež:
Europoslankyňa Ďuriš Nicholsonová nechala preveriť Borguľovu usadlosť, za štátne si mal opraviť vlastnú haciendu

„Takéto vznikli aj na budmerickej základnej škole, peniaze sme na ne pomohli získať taktiež z IROP,” priblížil Droba. Ako dodal, v tomto programovom období majú v pláne aj ďalšie projekty, ale možnosť zabojovať o ne majú všetky obce v kraji, ktorým BSK prisľúbil pomoc.

Rozvoj projektov v oblasti kultúry, turizmu, klímy a životného prostredia financuje samospráva aj z vlastnej Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy. Témou je aj lokálna ekonomika a funkcia obecných podnikov.

„Pekným príkladom je exteriérové múzeum vinohradníctva a poľnohospodárstva Gazdovský dvor v Budmericiach,” uzavrel Droba.

Viac k témam: Regionálny rozvoj
Zdroj: Webnoviny.sk – Bratislavský kraj pokračuje v rozvoji Malokarpatského regiónu. Droba priblížil plány aj napredujúce projekty © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií