fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Británia predstavila plán na zrušenie častí brexitovej dohody, EÚ to označuje za porušenie medzinárodného práva

O zákone, ktorý sa venuje zmenám v takzvanom severoírskom protokole, bude rokovať a hlasovať parlament.

Máte tip? napíšte nám mailom

13.6.2022 (Webnoviny.sk) – Britská vláda predstavila plány na zrušenie častí pobrexitovej dohody, ktorú v roku 2020 podpísala s Európskou úniou (EÚ). Informuje o tom spravodajský portál BBC, podľa ktorého chce vláda zmeniť takzvaný severoírsky protokol tak, aby uľahčila tok niektorých tovarov z Veľkej Británie do Severného Írska.

EÚ je však proti a tvrdí, že Británia týmto krokom poruší medzinárodné právo.

O zákone, ktorý sa venuje zmenám v spomenutom protokole, bude rokovať a hlasovať parlament.

Spustenie ďalšieho konania

Európska komisia podľa jej podpredsedu Maroša Šefčoviča zváži spustenie ďalšieho konania pre porušenie práva s cieľom „chrániť jednotný trh EÚ pred rizikami, ktoré vytvorí porušenie protokolu pre európske podniky a zdravie a bezpečnosť občanov EÚ“.

Podľa Šefčoviča je protokol „jediným riešením, ktoré sme dokázali spoločne nájsť na ochranu ťažko získaných výdobytkov mierového procesu v Severnom Írsku“. Dodal pritom, že EÚ o protokole nebude nanovo rokovať.

Porušenie medzinárodnej zmluvy

Írsky premiér Micheál Martin konštatoval, že je „veľmi poľutovaniahodné, že krajina ako Spojené kráľovstvo poruší medzinárodnú zmluvu“.

Prečítajte si tiež:
Ukrajinská vláda už druhý deň po sebe zastavila pre ostreľovanie evakuácie, vyjednáva aj prechod z Mariupoľa do Berďansku

Britský premiér Boris Johnson však kritiku odmieta a novinárom povedal, že navrhované zmeny sú „relatívne jednoduché na vykonanie“.

Vytvára nestabilitu a neistotu

Šéfka Sinn Féin v Severnom Írsku Michelle O’Neillová obvinila premiéra, že pre Severné Írsko vytvára ďalšiu nestabilitu a neistotu. „Konanie Borisa Johnsona je protiprávne, jasne porušuje medzinárodné právo, bez ohľadu na detaily,“ skonštatovala a dodala, že sám Johnson zmluvu podpísal.

Líder severoírskej Demokratickej unionistickej strany Jeffrey Donaldson sa, naopak, postavil na stranu premiéra s tým, že to, čo navrhuje vláda podľa neho nie je protiprávne.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Viac k témam: Brexit, Dohoda, medzinárodné právo
Zdroj: Webnoviny.sk – Británia predstavila plán na zrušenie častí brexitovej dohody, EÚ to označuje za porušenie medzinárodného práva © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií