fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Budovanie amerických základní na území Slovenska? Absolútny nezmysel a klamstvo, tvrdí Majer

Prítomnosť ozbrojených síl USA na území SR podlieha súhlasu vlády SR alebo Národnej rady SR.

Máte tip? napíšte nám mailom

25.9.2022 (Webnoviny.sk) – Štátny tajomník ministerstva obrany SR (MO SR) Marian Majer dementuje informácie o budovaní amerických základní na území Slovenska.

„V rámci predvolebnej kampane sa niektorí politici neštítia nezodpovedne oživiť už vyvrátené lži a hrubo zavádzať občanov šírením klamstiev o zriadení amerických základní na území Slovenska,” povedal.

„Mesto Sliač plánuje počas komunálnych volieb vypísať referendum o súhlase s vojenskou základňou USA na Slovensku. Samotná otázka je zavádzajúca, keďže USA nemá právo na Slovensku budovať žiadne základne a ani Slovenská republika nemá záujem, aby sa tu nachádzali vojenské základne akéhokoľvek cudzieho štátu,” uviedol Majer na sociálnej sieti.

USA nám pomáhajú

Štátny tajomník dodáva, že v rámci spolupráce s USA len Slovenská republika rozhoduje o tom, aké spoločné aktivity, kedy, ako a na aké obdobie budú na Slovensku Američania realizovať.

„Predstava, že by na Slovensku mohla byť vybudovaná vojenská základňa USA je absolútny nezmysel. Buďme zodpovední, nestrašme našich občanov a nešírme klamstvá, ale fakty. Po ruskej agresii na Ukrajine nám USA, spolu s ďalšími spojencami, pomáhajú s posilnením našej obrany,” uviedol štátny tajomník.

Prečítajte si tiež:
Antivirotikum z dielne slovenských biotechnológov smeruje do Európskej liekovej agentúry. Slováci zverejnili prvotné dáta vlastného lieku na COVID-19

Súčasť odstrašujúcich opatrení

Príslušníci Ozbrojených síl USA sú súčasťou bojovej skupiny NATO na Slovensku ako súčasť odstrašujúcich opatrení Aliancie na východnej hranici. Ich počet neprevyšuje mandátové počty schválené Národnou radou SR.

Spojené štáty taktiež Slovensku poskytujú batériu protivzdušného obranného systému Patriot, ktorý patrí medzi najmodernejšie a najefektívnejšie na svete. Ozbrojené sily SR spolu s príslušníkmi Ozbrojených síl USA sa taktiež zúčastňujú spoločných cvičení na zlepšenie obranyschopnosti a interoperability v počtoch schválených vládou SR.

„Ozbrojené sily USA nesmú a nebudujú na Slovensku vojenské základne. Akákoľvek prítomnosť ozbrojených síl USA na území SR podlieha súhlasu vlády SR alebo Národnej rady SR v súlade s ústavnými požiadavkami,” dodal Majer.

Viac k témam: Americkí vojaci, Komunálne voľby, Referendum, vojenské základne
Zdroj: Webnoviny.sk – Budovanie amerických základní na území Slovenska? Absolútny nezmysel a klamstvo, tvrdí Majer © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií