fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prepisuje sa história: Búrka Theta mieri k Európe. Toľko búrok sme ešte nemali

V Atlantiku je tohtoročná sezóna mimoriadne búrlivá. Vzniká množstvo tropických búrok, pričom niektoré sa sformovali až do hurikánu. Teraz vznikla ďalšia tropická búrka a tá sa zapíše do histórie. Prečo ?

Máte tip? napíšte nám mailom

Povrchová teplota vody v Atlantickom oceáne je tento rok mimoriadne teplá. V niektorých oblastiach dokonca presahuje hodnotu +30 °C, čo sú už mimoriadne zaujímavé hodnoty a takáto teplá voda v jesenných mesiacoch dodáva do atmosféry množstvo vlhkosti, z ktorej vznikajú tropické búrky.

Tropická búrka, respektíve skôr hurikán začína vznikať vtedy, keď teplota povrchovej vody v oceáne presahuje +26 °C a vplyvom globálneho otepľovania je táto teplota čoraz častejšia. Vďaka tomu je tohtoročná hurikánová sezóna mimoriadne aktívna.

Už na konci leta sa meteorológom minuli všetky mená, ktoré sa dávajú tropickým búrkam v oblasti Atlantiku. Keď sa tak stane, čo sa teda zas tak často nestáva, začnú sa používať písmená gréckej abecedy.

Poslednou tropickou búrkou s menom, z ktorej sa sformoval až hurikán, bola Éta. Tá spustošila Strednú Ameriku a neskôr sa otočila a prešla Kubou k pobrežiu Floridy. Éta bola zaujímavá hneď z niekoľkých pohľadov.

Išlo o 28. tropickú búrku, pričom takýto počet sa vyskytol naposledy v roku 2005, kedy sa taktiež celkovo za sezónu sformovalo 28. tropických búrok. Éta sa však začala formovať na konci októbra, pričom koniec hurikánovej sezóny ešte nie je a už bolo jasné, že tento rok bude rekordný a to sa práve teraz stalo.

Prečítajte si tiež:
Na východe v noci napršalo cez 40 mm

Nad Atlantikom sa totiž formuje 29. tropická búrka, pričom takýto počet tropických búrok za rok ešte novodobá história nepamätá. Nad Atlantikom vzniká búrka Theta a tá postupuje smerom k východu k pobrežiu Európy.

Neočakáva sa, že by tropická búrka Theta mala spôsobiť nejaké významnejšie škody. Nemala by zasiahnuť žiadne ostrovy v Atlantiku a k pobrežiu Európy, kde by mohla podľa predikcií doraziť budúci pondelok, by mala prísť už ako tlaková níž, ktorá výraznejšie problémy neprinesie.

Búrka Theta, ktorá tak vznikla nad Atlantickým oceánom tak bude skôr prepisovať historické rekordy z pohľadu počtu tropických búrok za rok a nie z pohľadu spôsobených škôd.

Zároveň je vysoko pravdepodobné, že tropická búrka Theta nebude tento rok poslednou tropickou búrkou a tento rok sa s najväčšou pravdepodobnosťou vytvorí ešte niekoľko tropických búrok.

Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií