fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

PRVÉ INFO: Na Slovensko mieri sneženie a zima. Kedy začne snežiť?

Prvé plošnejšie sneženie by na Slovensko mohlo doraziť už v nadchádzajúcom týždni. Numerické modely avizujú, že inverzný charakter počasia bude ešte niekoľko dní pokračovať, avšak okolo Kataríny dôjde k zásadnej zmene, ktorá môže priniesť na Slovensko zimu.

Máte tip? napíšte nám mailom

Už niekoľko dní panuje na Slovensku inverzný charakter počasia, ktorý sa príliš nemení a nezmení ani v nasledujúcich dňoch. Kedy však príde zima na Slovensko? Kedy nasneží aj v nížinách? Otázky, ktoré si viacerí z vás kladú v tomto ročnom období a otázky, ktoré sú čoraz častejšie s blížiacimi sa Vianocami.

Odpovede na tieto otázky sú vždy problematické, avšak v uplynulých desiatkach hodín sú odpovede na tieto otázky čoraz jasnejšie. Dnes už vieme, že čoskoro dôjde k zásadnej zmene, ktorá by mohla priniesť príchod zimy na Slovensko.

Uplynulé dni totiž avizujú numerické modely, že v poslednej novembrovej dekáde sa charakter počasia na našom území výrazne zmení a budúci týždeň sa definitívne rozlúčime so sychravým a hmlistým počasím. Je však možné aj to, že sa zároveň rozlúčime aj s jesenným počasím.

Počasie sa začne postupne meniť

Nadchádzajúce dni sa v charaktere počasia na našom území nič nezmení. Naďalej totiž bude v našej oblasti prevládať vplyv jednotlivých tlakových výší, ktoré v tomto ročnom období prinášajú dosť často práve prebiehajúce inverzné a chladné počasie.

Prečítajte si tiež:
POZOR! Vietor vyčíňa na Slovensku a spôsobuje výpadky elektriny

Víkend bude teplejší

Čo sa však udeje ďalej je to, že k nám za týmto teplým frontom prenikne od západu teplejší vzduch a súčasne sa do našej oblasti začne nasúvať od západu ďalší výbežok tlakovej výše.

Počas víkendu by vďaka tomu mohli teploty vystúpiť na príjemnejšie hodnoty. Tie by sa mohli dostať po rozpustení ranných hmiel až na úroveň +8 až +14 °C.

Víkendové počasie tak bude nielen najkrajšie z uplynulých dní, ale aj najkrajšie, ktoré nás zrejme do konca novembra čaká. V budúcom týždni budeme aj naďalej pod vplyvom oblastí vysokého tlaku vzduchu, ktoré prinesú na naše územie inverzné počasie, čo by sa však malo zmeniť na Katarínu.

Katarína bude zrejme na snehu

Známa pranostika hovorí: ,,Katarína na ľade a Vianoce na blate,,. Či tohtoročná Katarína bude na ľade je aktuálne ešte pomerne otázne, no vyzerá to tak, že skôr ako na ľade bude na snehu. Vyhliadky totiž naznačujú, že do Európy mieri závan zimy.

Prečítajte si tiež:
Dnes bude mimoriadne teplo. Teploty budú viac ako 34 °C

Od severu až po Stredomorie by sa mali postupne rozložiť oblasti nižšieho tlaku vzduchu a súčasne bude do centrálnej Európy prúdiť od severu veľmi chladný vzduch. Nachádzať sa tak budeme v studenom vzduchu a súčasne to vyzerá tak, že budú postupovať jednotlivé zrážkové polia, ktoré tým, že budú postupovať v studenom vzduchu prinesú sneženie.

Sneženie by malo zavítať podľa aktuálnych vyhliadok aj do nížin. Prvá vlna sneženia môže Európu predbežne zasiahnuť presne na Katarínu. Model GFS ako aj európsky model ECMWF avizujú, že na Katarínu by sa malo rozsnežiť v Nemecku, v Česku, v Rakúsku a v popoludňajších a večerných hodinách aj na Slovensku.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií