fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Budú konečne biele Vianoce? Na toto sa môžete tešiť

Vianoce sa nezadržateľne blížia a mnohých iste zaujíma to, ako na Vianoce bude? Predpovede sa síce ešte môžu zmeniť, avšak už dnes vieme načrtnúť, čo nás posledné dni pred Vianocami čaká a ako to bude vyzerať v nasledujúcich dňoch.

Máte tip? napíšte nám mailom

To, aké počasie nás čaká počas Vianoc, patrí k najčastejším otázkam na meteorológov. Predpoveď na dlhšiu dobu je vždy komplikovaná, ale ak sa istý scenár dlhodobo potvrdzuje, tak je zároveň aj najpravdepodobnejší a my už dnes vieme, aký je najpravdepodobnejší scenár počasia počas Vianoc.

Numerické modely sa totiž zhodujú na tom, že tohtoročné Vianoce budú iné ako uplynulé roky a svoju rolu na tom bude zohrávať aj snehová kalamita, ktorá nás uplynulý týždeň zasiahla na viacerých miestach, vrátane Bratislavy.

Oteplenie nenastane

Pomerne istá vec je tá, že oteplenie sa do Vianoc neočakáva a zrejme nepríde. Synoptická situácia by totiž až do Vianoc mala byť rovnaká a na charaktere počasia sa nič zásadnejšie nad Európou nebude meniť.

Z Atlantiku sa nad Britské ostrovy presunula rozsiahla tlaková výš, ktorá sa tu udržuje a bude sa tu udržiavať až do Vianoc. Výbežok tejto tlakovej výše bude zasahovať aj nad naše územie a prinesie čiastočne aj stabilnejšie počasie, ktoré môže byť narušené prechodmi frontov, ktoré môžu priniesť slabšie zrážky.

Najdôležitejšie je však to, že pozícia tejto tlakovej výše zabezpečí to, že do našej oblasti sa už až do Vianoc bude dostávať chladnejší vzduch od severu až severozápadu. Inak povedané, neočakáva sa dominantnejší tlakový útvar, ktorý by toto studeného prúdenie zo severu mal schopnosť zmeniť na teplejšie južné.

Prečítajte si tiež:
Čaká nás mimoriadne teplý víkend. V sobotu bude cez +25 °C

Teploty do Vianoc sa počas dňa budú udržiavať slabo nad bodom mrazu a to aj v najteplejších lokalitách Slovenska a sneh sa tak bude topiť veľmi pomaly. Vďaka vytvoreniu bohatej snehovej pokrývky, ktorá prišla v podobe snehových kalamít v uplynulých dňoch by sa snehová pokrývka mala na viacerých miestach nášho územia udržať.

Sneh ešte napadne najmä na severe

Nadchádzajúce dni až do Štedrého večera nie je v pláne zásadnejšie zrážkové pole, ktoré by mohlo aj do nížin priniesť novú nádielku snehu. Tá aktuálna tak vplyvom nižších teplôt môže vydržať. Sneženia sa dočkajú predovšetkým na severe Slovenska.

Tu totiž môžu aj nasledujúce dni priniesť snehovú nádielku, keďže naša oblasť sa bude nachádzať v studenom, no zároveň vo vlhkom severnom prúdení, ktoré je bohaté na zrážkovú činnosť, ktorá sa prejavuje predovšetkým na severe územia.

Počas víkendu sa ochladí

Nadchádzajúce dni teda celkom určite neprinesú na naše územie oteplenie. Maximálne teploty by sa počas tohto týždňa mali pohybovať od -1 °C na severe, po +6 °C na juhu územia. Snehová pokrývka, ktorá do tohto víkendu vydrží, sa vo veľkej časti udrží až do Vianoc.

Cez víkend nás totiž očakáva výraznejší vpád chladnejšieho vzduchu, ktorý prinesie ďalší pokles teplôt. Od tohto víkendu sa očakávajú celodenné mrazy, ktoré zasiahnu mnohé oblasti nášho územia. Denné teploty sa budú pohybovať len od -5 do +1 °C.

Prečítajte si tiež:
VIDEO: More v Chorvátsku náhle zmenilo farbu a vidieť to aj z vesmíru

Na ansámbli modelu GFS môžete vidieť dôkaz toho, prečo sa skôr očakávajú teplotne podpriemerné Vianoce. Do víkendu bude teplota vo výškach, ktorá ku nám prúdi ešte relatívne vysoká nad hranicou dlhodobého normálu, ktorú reprezentuje hrubá červená čiara.

ansámbel numerického modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de
ansámbel numerického modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Počas víkendu sa však ochladí a väčšina behov numerického modelu očakáva počasie pod hranicou dlhodobého teplotného normálu a to zrejme až do konca roka.

Na Štedrý deň môže snežiť

Vývoj počasia na nadchádzajúce dni nám teda napovedá, že zásadné oteplenie nás nečaká a počas víkendu sa ešte viac ochladí. Sneh príde predovšetkým na sever a v oblastiach, kde sa do víkendu udrží sneh, tak tento sneh zrejme vydrží až do Vianoc. Črtá sa tu však ešte jedno prekvapenie.

Numerické modely už niekoľko dní kalkulujú s tým, že presne na Štedrý deň sa cez Poľsko bude presúvať plytká tlaková níž spolu s frontom, ktorý by mohol priniesť celoplošné sneženie.

Ak by sa teda aktuálne vyhliadky počasia naplnili, tak predvianočné dni budú chladné a aj na miestach, kde by sa snehová pokrývka roztopila, môže ešte pred Štedrým večerom napadnúť čerstvý sneh a čo viac by sme si mohli priať. Vývoj deň po dni do Vianoc a po Vianociach môžete sledovať TU.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií