Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prečo klimatická zmena vedie k väčším krúpam?

Rastúce globálne teploty môžu spôsobiť, že búrky s krúpami budú prudšie, s väčšími kusmi ľadu a intenzívnejšie lejaky. Ale aké veľké môžu byť krúpy?

V roku 2019 sa na našom území vyskytlo niekoľko situácií s veľmi veľkými krúpami (s priemerom 5 cm a viac). Tie najväčšie mali priemer 8 cm a padali 27. júna 2019 v Košiciach. Mimoriadne veľké krúpy padali aj v júli 2021 pri prechode supercelárnej búrky na krajnom východe Podunajskej nížiny. Ich rozmery dosiahli miestami až 9 centimetrov. Sú to zatiaľ najväčšie zdokumentované krúpy na Slovensku v modernej histórii pozorovaní.

Krupobitie vo veľkosti tenisových loptičiek

Zatiaľ čo krupobitie – spôsobené silnými prúdmi oblakov vysoko v atmosfére – bolo nezvyčajné vo svojej sile, bolo mierne v porovnaní s krupobitím, ktoré zasiahlo Calgary v Kanade v júni 2020. Krupobitie vo veľkosti tenisových loptičiek spôsobilo škody na najmenej 70 000 domoch a vozidlách, zničilo úrodu a zanechalo túto oblasť pred účtom za opravu vo výške 1,2 miliardy kanadských dolárov. 20-minútové krupobitie bolo jednou z najnákladnejších poveternostných udalostí v krajine.

Klimatické zmeny menia charakter búrok

Klimatické zmeny menia charakter búrok s krúpami. V Texase, Colorade a Alabame boli za posledné tri roky prekonané rekordy. Najväčšie krúpy dosahovali veľkosť až 16cm v priemere. V roku 2020 zasiahli Tripolis, hlavné mesto Líbye, krúpy s priemerom takmer 18 cm.

Zatiaľ čo obrovské krúpy – klasifikované ako tie s priemerom väčším ako 10 cm – sú extrémne zriedkavé, sú indikátorom a škody spôsobené krupobitím v USA v súčasnosti dosahujú v priemere viac ako 10 miliárd dolárov ročne.

Prečo by však globálne otepľovanie mohlo spôsobiť nárast krupobitia?

Krupobitie sa tvorí, keď sú kvapky vody prenášané nahor do búrky . Vzostup vzduchu ich prenáša do častí atmosféry, kde je vzduch dostatočne studený na to, aby zmrazil kvapôčky. Vlhkosť zo vzduchu sa hromadí na vonkajšej strane kvapiek ľadu, keď sa pohybujú vzduchom, čo spôsobuje, že krúpy rastú vo vrstvách podobných cibuli.

Ako rýchlo krúpa rastie, závisí od množstva vlhkosti vo vzduchu. Bude pokračovať v raste, kým vztlak prestane byť dostatočne silný, aby ho udržal vo výške. Vzostupný prúd s rýchlosťou 103 km/h (64 mph) podporuje krupobitie veľkosti golfovej loptičky, zatiaľ čo jeden o 27 % rýchlejší môže podľa amerického Národného úradu pre oceán a atmosféru vytvárať krúpy veľkosti bejzbalových loptičiek (hoci ako o chvíľu uvidíme, veľkosť krúpy nie vždy priamo súvisí s jej hmotnosťou). Vlhší vzduch a silnejší prúd vzduchu prinesú väčšie krúpy. Väčšie krúpy budú často padať bližšie k stúpavému prúdu, zatiaľ čo menšie krúpy budú padať ďalej, často ich tam odnesie bočný vietor.

Deštruktívne búrky

„Deštruktívne búrky, ktoré produkujú krúpy s priemerom väčším ako 25 mm, si vyžadujú špecifický súbor podmienok,“ hovorí Julian Brimelow, odborník na fyzikálne vedy v Environment and Climate Change Canada, ktorý študoval ako klimatické zmeny ovplyvňujú krupobitie. Vyžadujú dostatok vlahy, silné prúdenie vzduchu a „spúšťací faktor“. To je dôvod, prečo sa vážne búrky s krúpami zvyčajne obmedzujú na konkrétne regióny, ako sú Great Plains v USA a austrálske Zlaté pobrežie. Typicky majú takéto oblasti chladný, suchý vzduch v hornej atmosfére nad teplým, vlhkým povrchovým vzduchom. Táto nestabilná situácia vedie k silnému prúdeniu vzduchu a tvorbe búrok.

Takéto miesta sú obzvlášť náchylné na typ búrky známej ako supercela, ktoré môžu produkovať veľmi veľké krupobitie v dôsledku silných rotujúcich stúpavých prúdov, ktoré ich vytvárajú.

Ale ako zmena klímy mení teplotu zemskej atmosféry, mení sa aj množstvo vlhkosti vo vzduchu. Teplejší vzduch dokáže zadržať viac vodnej pary, zatiaľ čo vyššie teploty znamenajú aj to, že sa z povrchu Zeme odparí viac vody. Predpokladá sa, že to povedie k výdatnejším zrážkam a extrémnejším búrkam v niektorých častiach sveta.

Ako sa planéta naďalej otepľuje, oblasti, kde sú priaznivé búrky s krúpami, sa pravdepodobne posunú,“ hovorí Brimelow. „Oblasť, kde je teraz dostatočná vlhkosť limitujúcim faktorom, sa môže stať vlhkejšou a následne sa môže zvýšiť frekvencia krupobitia.“ 

Kombinácia pozorovaní už prebiehajúcich zmien a klimatického modelovania viedla výskumníkov k záveru, že búrky s krúpami budú častejšie v Austrálii a Európe, ale vo východnej Ázii a Severnej Amerike dôjde k poklesu. Zistili však aj to, že búrky s krúpami budú vo všeobecnosti intenzívnejšie.

A zatiaľ čo búrky s krúpami môžu byť v Severnej Amerike menej časté, krúpy, ktoré padajú, sa tiež pravdepodobne zväčšia.

Jedným z dôvodov je to, že výška, v ktorej sa krúpy začnú pri páde topiť, sa zvýši, takže malé krúpy sa roztopia na dážď skôr, ako dopadnú na zem, ale väčšie krúpy prechádzajú teplou zónou príliš rýchlo na to, aby sa roztopili.

„V skutočnosti sme už o tom videli dôkaz, pričom údaje o krupobití vo Francúzsku naznačujú posun v distribúcii veľkosti krúp,“ hovorí Brimelow.

„Mohlo by to znamenať, že sa môžu zvýšiť aj každoročné škody spôsobené krupobitím. Ale presne určiť, ktoré oblasti zaznamenajú zvýšené poškodenie krupobitím, je ťažké,“ hovorí Brimelow.

Zdroj bbc
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií