Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

VIDEO: More v Chorvátsku náhle zmenilo farbu a vidieť to aj z vesmíru

More v Chorvátsku v oblasti od mesta Ploče až po Makarsku riviéru zmenilo v posledných dvoch dňoch svoju farbu. Z typicky modrej sa stala zeleno-hnedá. Jav má však jednoduché vysvetlenie.

More zmenilo farbu na tak dlhom úseku, že to je vidieť aj zo satelitných snímok z vesmíru. Muž, ktorý cestoval trajektom na trase Ploče-Trpanj na Pelješac, zachytil zmenu farby mora na videu.

Na záberoch je vidieť, že sa typicky modrá farba zmenila do hneda. „Všimli sme si, že má more úplne inú farbu ako obvykle – a na obrovskej ploche,“ opísal svedok.

Na prvý pohľad záhada má však pomerne jednoduché vysvetlenie. Za všetkým stojí počasie.

To bolo od začiatku novembra v údolí rieky Neretva poriadne daždivé. Práve tieto dažde sa postarali o zmenu farby morskej hladiny.

Pôvodná farba sa tak skoro nevráti

Od začiatku novembra spadlo v údolí rieky Neretvy, ktorá vedie cez Bosnu a Hercegovinu a Chorvátsko, až cez 300 litrov zrážok na meter štvorcový. Po období sucha tak výdatné dažde spôsobili koncom minulého týždňa záplavy.

Neretva tak kvôli zvírenému bahnu a ďalším nečistotám zmenila farbu. Zakalenú vodu rozniesli morské prúdy z ústia rieky na severozápad, smerom k Makarskej.

V pondelok zmenu zaznamenala aj družica, ktorá odhalila rozšírenosť znečistenia. Podľa chorvátskeho webu more svoju prirodzenú farbu hneď tak nezíska.

Zmenu farby vidieť aj z vesmíru, zdroj: NASA
Zmenu farby vidieť aj z vesmíru, zdroj: NASA

V najbližších dňoch si tak miestni ako aj turisti v oblasti musia zvyknúť na novú farbu mora. Modrú vystriedala zeleno-hnedá.

Zdroj imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií