fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Celé Česko pôjde do karantény, varuje Babiš. Nakazených je 231

Česká vláda pritvrdila v opatreniach proti šíreniu nového koronavírusu. Zavrela obchody s výnimkou predajní potravín, lekární, drogérií a čerpacích staníc. Zatvorené sú aj reštaurácie, stopku dostali aj prevádzkarne služieb.

Máte tip? napíšte nám mailom

Vláda však môže ešte pritvrdiť. Premiér Andrej Babiš (ANO) v televízii Prima povedal, že vláda bude diskutovať o karanténe celej krajiny.

Zákaz cestovania

Čechom od nedeľnej polnoci tiež zakáže vycestovať do zahraničia a naopak – cudzinci sa nedostanú do zeme. V Česku je 231 potvrdených prípadov.

Babiš dnes na obed priblížil, čo by ďalšie sprísnenie opatrení a možné vyhlásenie karantény pre Čechov znamenalo. “Prikážeme, aby bolo balené aj pečivo, aby sa dezinfikovali nákupné vozíky a košíky, aby boli zrušené recepcie. Aby neboli návštevy a a by ľudia chodili vyložene len do práce a z práce domov, “ povedal Babiš.

Vláda znovu apeluje predovšetkým na seniorov, aby zostávali doma. “Je dôležité, aby hlavne starí ľudia zostávali doma. Problém toho vírusu je, keď vidím, ako ľudia porušujú karanténu a robia si z toho srandu , že vy môžete mať ten vírus, on je vo vás, vy o tom neviete a on sa potom prebudí, “doplnil premiér.

Karanténa Česko- vláda dnes prerokuje opatrenia

Vláda dnes tiež prerokuje opatrenia, podľa ktorých by nemocnice, ambulantní lekári a stomatológovia odložili všetky preventívne výkony i ďalšie výkony, ktoré možno odložiť. Chce, aby boli dve špecializované nemocnice s lôžkami pre ľudí s koronavírusom, jedna v Prahe a jedna v Brne.

“Budeme chcieť, aby nemocnice odložili odložiteľné výkony. Potrebujeme, aby sa nemocnice sústredili len na koronavírus,” povedal premiér v televízii Prima. Týka sa to aj ambulantných lekárov a zubárov, dodal.

Časť Čechov sa podľa Babiša chová nezodpovedne. “Máme tu pani, 86 rokov, nakazila sa od vnučky, ktorá bola v Taliansku,” pripomenul premiér jeden z prípadov. Česko je podľa neho s koronavírusom “vo vojne”.

Vláda sa dnes chystá schváliť krízový štáb, jeho šéfom bude námestník ministra zdravotníctva, epidemiológ Prymula, povedal v televízii Prima premiér Babiš.

Prečítajte si tiež:
Koronavírus: Ktoré ďalšie známe celebrity sú nakazené?

Mimoriadne opatrenia na Slovensku

Z dôvodu vzniku ohrozenia verejného zdravia a nevyhnutnosti prijať opatrenia podľa zákona o civilnej ochrane obyvateľstva, vláda Slovenskej republiky vyhlásila 11. marca 2020 mimoriadnu situáciu na území Slovenskej republiky.

Na Slovensko pustia len ľudí s trvalým a prechodným pobytom

Na územie Slovenskej republiky budú pustení len tí, ktorí majú trvalý alebo prechodný pobyt. Občania žijúci v prihraničných regiónoch Rakúska či Maďarska pracujúci na Slovensku, by si mali u zamestnávateľa vybaviť potvrdenie. Rovnako občania zo Slovenska pracujúci v Rakúsku či Maďarsku. Pri hraničných kontrolách môžu byť vybavení prednostne. 

Zatvorenie letísk 

Zatvorenie všetkých troch medzinárodných letísk. Letiská v Bratislave, Košiciach a Poprade sú zatvorené na 14 dní. O ďalších krokoch ohľadom zmeny termínov letov, prípadne refundácie leteniek je potrebné podľa jej slov kontaktovať letecké spoločnosti alebo cestovné kancelárie.

14-dňová karanténa pre ľudí, ktorí sa vrátia zo zahraničia

Povinná 14-dňová karanténa pre všetkých ľudí s trvalým alebo prechodným pobytom v SR, ktorí sa vrátia zo zahraničia.

Železničná doprava

Medzinárodné vlaky nebudú premávať od 13. marca 2020 od 7:00 h. Vnútroštátna osobná železničná doprava bude od soboty 14. marca 2020 premávať každý deň podľa grafikonu zodpovedajúcemu sobote. ZSSK pokračuje v pravidelnej dezinfekcii vozňov. Rovnako ŽSR dezinfikuje priestory staníc.

Autobusová doprava

Rovnako aj medzinárodné autobusové spoje nesmú premávať zo Slovenska, ani smerom na Slovensko od 13. marca 2020 od 7:00 h. Vnútroštátne autobusy budú premávať v prázdninovom režime.

Kamiónová preprava tovaru

Nákladná preprava je povolená ako na vnútroštátnych, tak aj medzinárodných trasách s cieľom zabezpečiť zásobovanie. Vodiči kamiónov musia byť vybavení ochrannými pomôckami.

Lodná doprava

Osobné výletné lode nesmú na Slovensku od 13. marca 2020 od 7:00 h pristavovať. Preplávať územím bez zastavenia môžu.

Prečítajte si tiež:
Koronavírus na Slovensku: Počet vyliečených sa zvýšil

Letecká doprava

Všetky medzinárodné osobné lety zo Slovenska aj na Slovensko budú zastavené po schválení vládou SR.

Pošta

Slovenská pošta funguje v obmedzenom režime, podľa potreby upravuje otváracie hodiny. Pobočky podliehajú pravidelnej dezinfekcii. Do pobočiek púšťajú po jednom. 

Školy a škôlky

Všetky školy, predškolské zariadenia, univerzity a voľnočasové združenia budú od pondelka (16. 3.) zatvorené na 14 dní.

Hraničné kontroly

Zavedenie dočasných hraničných kontrol so všetkými susednými štátmi s výnimkou Poľskej republiky, na tejto hranici bude situácia priebežne monitorovaná.

Hraničné priechody 

Zatvorené sú všetky malé hraničné priechody. Veľké hraničné priechody ostávajú otvorené. 

Bary, fitnescentrá, aquaparky, lyžiarske strediská, wellness

Opatrenie sa týka aj zatvorenia barov, voľnočasových zariadení a priestorov - lyžiarskych stredísk, wellness centier, fitnescentier, zábavných parkov a aquaparkov 

Mestské, okresné, daňové úrady, polícia 

Úradné hodiny klientskych centier sa skracujú na čas od 08.00 h do 11.00 h každý pracovný deň. Do budovy klientskeho centra, okresného úradu, Policajného zboru, kde sú poskytované služby evidencie vozidiel alebo dokladov, bude umožnený vstup len osobám s dohodnutým termínom na konkrétny úkon. Iní klienti do priestorov klientskeho centra ani okresného úradu vpustení nebudú. V prípade dohodnutého termínu na dopravnom inšpektoráte bude vstup do klientskeho centra umožnený maximálne 5 minút pred termínom. Počas úradných hodín okresného úradu bude pre občanov k dispozícii len podateľňa okresného úradu.

Presnejšie informácie nájdete v článku: Úradné hodiny okresných, daňových úradov a polície sa skracujú. Veci si vybavíte online

Nemocnice

Naďalej platí zákaz návštevy nemocníc.

Športové a kultúrne podujatia

Zákaz organizovania hromadných podujatí športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy,

Hotely a reštaurácie 

Hotely a reštaurácie zostávajú otvorené.

Kostoly

Katolícka, evanjelická ani pravoslávna cirkev neuskutočňuje bohoslužby 14 dní.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj blesk
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií