fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Česko-slovenská aplikácia premení akékoľvek auto na inteligentné vozidlo

Máte tip? napíšte nám mailom

Česi a Slováci sú v technológiách skutočne dobrí. Produkty spoločností Eset, Sygic či Slido sú známe po celom svete. Obrovský potenciál má aj relatívne mladá firma Xmarton, ktorá zmení akékoľvek auto na inteligentné vozidlo.

Pod pojmom “inteligentné vozidlo” si môžeme predstaviť auto, ktorého funkcie sa ovládajú na diaľku mobilom. Kdekoľvek sa nachádzate, máte podrobný prehľad o jeho stave. Presne takéto možnosti ponúka aplikácia Xmarton. Smartfónom môžete auto z pohodlia domova vykúriť či vychladiť a skôr, než si doň sadnete, bude v ňom teplota presne podľa vašich predstáv. Na diaľku sa dajú taktiež otvárať okná a dvere, zapnúť svetlá či naštartovať.

auto
Zdroj: pexels.com

Maximálna bezpečnosť

Asi najzásadnejšou výhodou systému je posilnenie bezpečnosti. Pokiaľ sa s autom niečo deje, aplikácia vás o tom okamžite informuje. Cez mobil môžete mať neustále prehľad o polohe vozidla. To sa hodí nielen pri krádeži, ale aj zabudnutí, kde ste zaparkovali. Auto vám dokonca signálne zabliká svetlami. Prístup máte taktiež k informáciám o stave batérie, paliva či knihe jázd. Presne teda viete, kde ste kedy boli a kedy je potrebné natankovať. Pomocou aplikácie môžete auto odomknúť kamarátovi bez toho, aby ste mu dali kľúče a možné je tiež na diaľku zamedziť štartovaniu.

Prečítajte si tiež:
Polícia zasahuje v dome a firmách Mariana Kočnera: Príde o majetok?

Ako to funguje?

Jediné, čo budete potrebovať, je malá škatuľku veľkosti mobilu, ktorá sa ukryje do palubnej dosky. Zariadenie sa prepojí s aplikáciou vo vašom smartfóne, pričom údaje sú dostupné aj na webe. Prostredníctvom bluetooth pripojenia je systém schopný zbierať a posielať všetky dôležité informácie. Ak je však váš telefón od zariadenia ďaleko, začne sa pripájať na klasickú mobilnú sieť, prostredníctvom ktorej dokáže docestovať do takmer každej európskej krajiny. Na informácie o polohe slúži GPS modul integrovaný do zariadenia. Xmarton je dostupný pre každý automobil vyrobený po roku 2005. Aplikácia je dostupná na Android aj iOS a systém vám nainštalujú v deviatich slovenských autorizovaných servisoch – v Košiciach, Ružomberku, Galante, Žiline, v Novom Živote, Ivanke pri Nitre a v troch bratislavských servisoch.

inteligentné vozidlo
Zdroj: xmarton.com

Ako to celé vzniklo?

Príbeh spoločnosti Xmarton sa začal písať v roku 2015, keď si traja kamaráti uvedomili, že kľúčov na kľúčenke stále pribúda a už sa im pomaly ani nezmestia do vrecka. Začali teda premýšľať, ako sa zbytočných kľúčov zbaviť. Čoskoro vznikol nápad, ktorý oslovil prvého investora. Ešte v decembri toho roku založili spoločnosť. V roku 2018 sa umiestnili na 6. mieste v súťaži Vodafone Nápad roku.

Prečítajte si tiež:
Zopár fotografií, ktoré naozaj vyšli! Nebudete veriť, že za týmto nie je Photoshop

Zdroj: startitup.sk, xmarton.com

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií