Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Coca-Cola použila v reklame bozkávajúce sa homosexuálne páry: Stopne ju petícia?

Spoločnosť Coca-Cola spustila v Maďarsku niekoľko dní pred progresívnym festivalom Sziget, ktorý je naplánovaný na tento týždeň v Budapešti, kampaň „Love is Love“. Billboardy obsahujú slogany ako „Zero Sugar, Zero Prejudice“ (žiadny cukor, žiadne predsudky). 

Podľa niekoľkých správ z tamojších médií je možné reklamy vidieť na vlakových staniciach a v celom hlavnom meste. Coca-Cola začala kampaň počas víkendu na svojej maďarskej stránke Facebooku.

Každému rovnaké práva

Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že čoraz viac Maďarov podporuje práva homosexuálov. Z prieskumu Medzinárodnej asociácie lesbičiek, homosexuálov, bisexuálov, trans a intersexov z roku 2017 vyplýva, že viac ako 60 % obyvateľov krajiny si myslí, že rovnaké práva by sa mali udeliť každému bez ohľadu na sexuálnu orientáciu.

István Boldog, poslanec parlamentu a člen strany Fidesz, však vyzval k bojkotu produktov Coca-Cola, kým sa reklamy neodstránia. Online petícia, v ktorej sa žiada bojkot a zákaz reklamy, získala približne polovicu podpory (cca 50 000 podpisov). „Veľké spoločnosti v Maďarsku doteraz neinzerovali reklamy s otvorene homosexuálnym obsahom. Nebude iluzórny, je to test,“ uvádza v preloženej verzii petície. „Ak to maďarská spoločnosť akceptuje, bude toho čoraz viac. Plagáty, reklamy, filmy, výrobky z dúhy atď. A ak budeme ďalej klesať, zastavenie bude čoraz ťažšie,“ dodal Boldog.

Love is love ❤️

Zveřejnil(a) Coca-Cola dne Neděle 4. srpna 2019

Orbán sa tomu bráni

Krajina v súčasnosti uznáva právne zväzky pre páry rovnakého pohlavia, ale strana Fidesz a jej vodca, maďarský premiér Viktor Orbán, sú proti legalizácii manželstva osôb rovnakého pohlavia. Nedávna správa ILGA tiež vyzvala maďarských zákonodarcov, aby urobili kroky, ktoré by zabránili diskriminácii Maďarov LGBTQI.
Hlavné mesto Budapešť často hostí podujatia zamerané na podporu práv homosexuálov vrátane každoročného sprievodu Pride.

Festival Sziget je každoročné týždenné podujatie, ktoré priťahuje významných hudobných hostí a propaguje prostredie, v ktorom nemožno nikoho diskriminovať alebo urážať na základe farby pleti, náboženstva alebo sexuálnej identity. Strana Fidesz a Orbán, ktorý od roku 2010 získal tri po sebe idúce funkčné obdobia, sa v otázkach o manželskej rovnosti, prisťahovaleckej politiky a obmedzovanie demokratických inštitúcií v Maďarsku vníma skôr ako protieurópska.

Zdroj: edition.cnn.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií