Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Módna ikona Coco Chanel využila svoje nacistické kontakty na odstránenie židovských obchodných partnerov

Najznámejšia módna ikona dokázala vybudovať  miliardové impérium počas nacisticky okupovaného Francúzska. Vynašla malé čierne šaty, nohavice pre ženy a opaľovanie na slnku sa vďaka nej stalo módnym. V živote Gabrielle „Coco“ Chanel bolo však veľa tienistých stránok, ktoré nemali byť nikdy odhalené.

Životopisci Coco to nemali ľahké. Udalosti, ktoré sa počas jej života udiali, často menila, klamala a zahmlievala.  Platila rodine a známym za to, aby sa akékoľvek informácie o jej minulosti nedostali nikdy na povrch. Coco sa narodila v Saumuri vo Francúzsku v roku 1883. Otec Albert Chanel bol alkoholik a obchodník, ktorý opustil svoju rodinu. Gabrielle mala 12 rokov,  keď jej zomrela matka a ona spolu s dvoma sestrami boli umiestnené do sirotinca. V 18 rokoch sa presťahovala do kláštora, kde sa naučila šiť. Táto zručnosť ju nakoniec urobila jednou z najvplyvnejších žien 20. storočia. Najprv skúšala kariéru speváčky vo Vichy, kde boli návštevníkmi hlavne bohatí mladí muži. Práve tu získala svoju prezývku Coco. V divadle sa zoznámila s prvými milencami, ktorí jej neskôr pomohli dosiahnuť slávu a vybudovať značku Chanel.

Coco Chanel a jej milenec Boy Capel. Zdroj: Biography.com

Mladá Coco bola krásna štíhla žena, ktorej neodolal ani Etienne Balsan. Bol to bohatý mladý muž, ktorý choval kone. Hoci tento vzťah netrval dlho, uviedol ju do francúzskej smotánky. Neskôr sa zoznámila s jeho dobrým kamarátom – Angličanom žijúcim vo Francúzsku – Arthurom ,,Boy“ Capelom, ktorý sa stal láskou jej života. Napriek tomu, že sa s ňou Capelodmietol oženiť a našiel si inú ženu, s ktorou mal dieťa, ich vzťah pretrvával až do jeho smrti v roku 1919. Capel a Balsan jej pomohli založiť prvý malý obchod s klobúkmi.  Významné sa pre ňu stali dostihy pred 1. svetovou vojnou, kde predviedla svoj revolučný štýl šiat a nohavíc v bielej a čiernej farbe .V roku 1910 jej Artur ,,Boy“ Capel požičal peniaze – na svoj prvý módny salón v srdci Paríža.

Zdroj: heypubstory.com

Jej „nové modely“ navrhnuté pre ženy prvýkrát prebrali prvky a materiály z mužskej módy a športového oblečenia. V dvadsiatich rokoch sa Coco podarilo vybudovať vzhľad nezávislej mladej ženy vrátane štíhlej opálenej postavy a krátkych vlasov. Ako sama tvrdila: ,,Tajomstvo môjho úspechu je vždy odstrániť, odstrihnúť a nikdy nepridávať látku. Najväčšou krásou je sloboda tela.“

Chanel, Étienne Balsan a Boy Capel. Zdroj:mholloway63.wordpress.com

Coco Chanel sa stala takou ikonou, že všetko, čo urobila, bolo skopírované. Až do dvadsiatych rokov 20. storočia bola bledá pokožka pre ženy synonymom bohatstva (opálení ľudia pracovali na poliach). Keď sa však raz Coco náhodne vrátila z dovolenky a bola opálená, ľudia ju začali kopírovať. Coco milovala večierky, avšak zároveň opovrhovala smotánkou. Neznášala ľudí z vysokej spoločnosti a sama povedala: ,,Začala som zamestnávať ľudí z vyššej spoločnosti nie preto, aby som uspokojila svoju ješitnosť, ale aby som ich ponížila.“

Pravidelne vo svojej vile usporadúvala večierky. Sergej Liraf, ktorý bol v tej dobe hlavným tanečníkom ruského baletu v Paríži, o nej povedal: ,,Vypili sme celú fľašu vodky, Coco pila rovnako ako ostatní. Rovnako ako vždy flirtovala s mužmi. Bola ako mačka, dokonca predstierala zábavu a zrazu bola preč. Zmizla o pol druhej ráno, aby sa vyspala do krásy. Neustále vzbudzovala v mužoch pocit, že sa môže stať čokoľvek.“ Paríž sa v tom období pýšil dobou umelcov, ktorí sa zapísali do histórie. Samozrejmosťou v kabaretných kluboch boli nevyčerpateľné zásoby morfia, ktorému podľahlo veľa umelcov. Coco nebola výnimkou. Trpela depresiami a bolesťami, preto dávky morfia neustále zvyšovala.

Zdroj: heypubstory.com

Ďalšou dobre utajovanou skutočnosťou bol aj jej milostný lesbický pomer so 17-ročnou modelkou Mariou-Hélén, ktorá sa do Coco zamilovala ,,tak, ako človek miluje svoj idol, nedokázala sa jej v ničom vzoprieť, dokonca jej ani odpovedať. Všade ju nasledovala ako tieň a trpko prijímala všetku kritiku,“ dodáva jej známa Lila.

Prvý butik Chanel na Rue Cambon

Mladá novinárka z Vogue spomína: ,,Raz som k nej išla na stretnutie a ľudia mi hovorili, aby som si dala pozor. Považovala som Chanel za bisexuálnu a ostatní si to mysleli tiež.“ Coco bola múzou, patrónkou a milenkou Picassa, Dalího, Stravinského a ďalších pozoruhodných osobností, vrátane veľkokniežaťa Dmitrija Pavlovoviča alebo vojvodu z Westminsteru, najbohatšieho človeka Anglicka v tej dobe. Coco bola prvou návrhárkou oblečenia, ktorá začala vyrábať svoje vlastné parfumy, vrátane Chanel No. 5 v roku 1921. Veľa ziskov z obchodu s parfumami patrilo dvojici židovských podnikateľov – bratom Wertheimerovcom, s ktorými viedla niekoľko súdnych sporov. Obvinila ich z podpísania nevýhodných zmlúv.

Zdroj: mholloway63.wordpress.com

Tienistou stránkou „Mademoiselle“ Chanel bol románik s tajným dôstojníkom Hansom Gunther von Dincklageom. Dokonca sa pokúsila použiť antisemitské zákony vlády Vichy na to, aby sama z toho prosperovala. Keď Nemci vstúpili do Paríža v júni 1940, Coco zatvorili módny dom. Chanel sa niekoľko dní skrývala v odľahlej časti Francúzska. O pár dní neskôr si to namierila rovno do hotela Ritz v Paríži, kde mala dlhodobo prenajatý apartmán.  V hoteli boli v tej dobe ubytovaní len najvyšší predstavitelia fašistického režimu. Coco nástojila na ubytovaní v hoteli. Nacistický dôstojník s tým, samozrejme, súhlasil. Jej pomer s nacistickým dôstojníkom jej zaručil znovuotvorenie obchodu. Coco počas vojny využila lodnú prepravu Capela a dovážala látky, z ktorých šila šaty a obleky.

Počas 2. svetovej vojny sa jej darilo vďaka nedostatku oblečenia. Dôstojník Hans zariadil prepustenie jej synovca z nemeckého vojnového tábora. Coco dokonca požiadala nacistov, aby jej pomohli zrušiť kontrolu nad svojou parfumovou činnosťou od bratov Wertheimerovcov,  židovských podnikateľov, ktorým predala väčšinový podiel rok predtým. Neskôr sa dokonca podieľala aj na snahe o vyjednávanie samostatného britsko-nemeckého mieru v roku 1943 s Winstonom Churchillom.

Coco s Winston Churchillom. Zdroj: heypubstory.com

V roku 1944, keď bolo Francúzsko oslobodené, bolo niekoľko bohatých žien podozrivých a následne vypočúvaných ohľadom vzťahov s nacistami. Coco sa vyhla oficiálnemu aj neoficiálnemu trestu útekom do Švajčiarska. Svoj parížsky módny dom opäť otvorila v roku 1954 pod vplyvom nenávisti ku Christianovi Diorovi. Obvinila ho z obnovenia ideálu žien z 19. storočia, ktorý bol pohodlný len pre mužské oko. Značka Chanel opäť vystrelila na vrchol, keď jej ružový oblek začala nosiť Jackie Kennedy v Dallase. Dokonca ho mala aj v deň atentátu na svojho manžela v roku 1963.

Jackie Kennedy má na sebe legendárny Chanel kostým. Zdroj: mholloway63.wordpress.com

Život Coco bol plný úspechov a pádov. Väčšina Francúzov jej však nikdy neodpustila, že „Mademoiselle“, ktorá kázala o jednoduchosti a nezávislosti, dokázala najťažšie obdobie, akým je vojna, prežiť v náručí nemeckého dôstojníka. Väčšinu života prežila v Hoteli Ritz ako jedna z najbohatších žien na svete, zatiaľ čo zvyšok Francúzska preberal odpadky, hľadajúc jedlo.

Zdroj: ritzparis.com

Zomrela v nedeľu 10. januára 1971 v Hoteli Ritz, kde mala bydlisko viac ako 30 rokov. Jej pohreb sa konal v Église de la Madeleine, počas ceremónie bola jej rakva pokrytá bielymi kvetmi. Jej hrob sa nachádza na cintoríne Bois-de-Vaux v meste Lausanne, vo Švajčiarsku. Väčšinu jej dedičstva zdedil jej synovec André Palasse, ktorý žil vo Švajčiarsku.

Zdroj: ritzparis.com

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Coco_Chanel

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/films/features/the-real-coco-chanel-1761416.html

https://heypubstory.com/bazi-tanismalar-cok-ozel-7-coco-chanel-boy-capel/

CHANEY, Lisa. Coco Chanel: pohled zblízka. Praha: Eroika, 2014. ISBN 9788087409275.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií