Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

COVID-19 sa pri športe prenáša aj do vzdialenosti 20 metrov, varujú vedci

Ako ďaleko by ste mali byť od iných ľudí pri rôznych športoch? Vedecká štúdia dokazuje, že vzdialenosť 2 metre určite nestačí.

Odporúčaná vzdialenosť od iných ľudí sa v období šírenia koronavírusu mierne líši, v závislosti od konkrétnych nariadení jednotlivých štátov. Väčšina krajín však odporúča nepribližovať sa k iným ľuďom bližšie než 1 až 2 metre. Pri športe sa však vírus môže šíriť na omnoho väčšiu vzdialenosť ako sú odporúčané 2 metre. Holandskí a belgickí vedci skúmali, ako ďaleko sa dostanú kvapôčky slín pri chôdzi, pri behu a pri bicyklovaní.

Nebehajte v jednej línii za sebou

Štúdiu vypracovali vedci z univerzity v Leuvene (Belgicko) a univerzity v Eindhovene (Holandsko). Zistili, že jeden až dvojmetrová vzdialenosť je postačujúca ak stojíte vonku alebo vo vnútri pri nízkom vetre. Ak sa však hýbete, beháte, či dokonca bicyklujete, patogény sa môžu dostať do omnoho väčšej vzdialenosti. Ak počas behu kašlete, kýchate či dýchate, čiastočky z vašich dýchacích ciest môžu zasiahnuť človeka, ktorý je vo vašej blízkosti. Najohrozenejší je človek, ktorý je priamo za vami. Dostáva sa priamo do prúdu, ktorý vydychujete.

Vedci simulovali trajektóriu pohybu slín počas pohybu človeka a zisťovali, ako jeho sliny zasiahnu druhého človeka v rôznych pozíciách. K najväčšiemu prenosu slín dochádza vtedy, ak sa športovci pohybujú jeden za druhým. Človek, ktorý je prvý v línii, môže nakaziť človeka, ktorý je za ním. K prenosu však v menšej miere dochádza aj keď sú športovci vedľa seba.

„Ľudia, ktorí kýchajú a kašlú rozširujú kvapôčky väčšou silou. Avšak aj ľudia, ktorí iba dýchajú za sebou zanechávajú čiastočky slín.“

Na základe výsledkov testovania odporúčajú vedci, aby športovci dodržiavali nasledujúce vzdialenosti:

Chôdza-4-5 metrov

Beh/pomalé bicyklovanie-10 metrov

Rýchle bicyklovanie- 20 metrov

Výsledky platia pri pohybe jeden za druhým a pri nízkom vetre. Pri silnom vetre môže byť prenos patogénov ešte efektívnejší.

Rúško je výhodou

Rúška tomuto prenosu do značnej miery bránia, preto si ich nechávajte na tvári aj počas športovania. V rúšku je síce telo a horšie sa cez neho dýcha, ale ochráni ľudí, ktorí sú s vami. Najefektívnejší spôsob, ako sa brániť prenosu nákazy je behať v týchto dňoch osamote.

Zdroj Urban Physics Medium
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií