fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ako by si sa rozhodol v týchto situáciach? Dilemy, ktoré preveria tvoje racionálne a emotívne myslenie

Máte tip? napíšte nám mailom

Električková dilema

Predstav si, že stojíš vedľa trate električky. Po tej trati ide električka, ktorá veľkou rýchlosťou mieri na piatich robotníkov. Pred tebou je však výhybka, ktorou môžeš zmeniť smer jazdy električky. Je v tom však háčik, pretože na druhej koľaji stojí tiež človek, ale je sám. Je v rovnakej situácii a tiež nepočuje električku. Máš na výber z dvoch možností. Buď potiahneš výhybku a zachrániš 5 ľudí a zomrie jeden človek, alebo neurobíš nič a s istotou zomrie päť robotníkov. Ako sa rozhodneš?

trolley problem

Tento experiment poznáme pod pojmom električková dilema (trolley dilema). Prišiel s ním filozof Philippa Foot v roku 1967.

Existujú aj ďalšie variácie tejto dilemy

Teraz si predstav, že stojíš na moste nad električkovou traťou. Električka ide dostatočne rýchlo na piatich ľudí, ktorí si ju vôbec nevšímajú. Nikde však nie je žiadna páka, ktorou by ju mohol odkloniť. Vedľa teba je však tučný muž, ktorého ak postrčíš a padne na električku, tak ju zastaví a zachrániš tým piatich ľudí. Zhodil by si ho dole na trať a tým zachránil piatich ľudí?

Prečítajte si tiež:
Krava bola pri prevoze tak vydesená, až sa rozplakala. Čakal ju však iný osud, než čakala

image-20160411-6211-64clrp

Dilema v nemocnici

Predstav si, že si lekár a máš päť pacientov, ktorí nutne potrebujú transplantáciu orgánov, aby prežili. Jeden potrebuje pečeň, druhý srdce, tretí pľúca, štvrtý obličky a posledný slezinu. Na vedľajšom oddelení sa zotavuje človek po zlomenine ruky, ale v skutku je úplne zdravý. Teraz je na tebe či by si obetoval jedného zdravého človeka a použil jeho orgány na záchranu piatich?

Dôsledky a následky

Aj keď majú všetky dilemy rovnaký výsledok, v experimentoch väčšina ľudí by bola ochotná v prvom prípade potiahnuť páku a zmeniť smer trasy na jedného človeka. No zhodiť človeka z mosta aby zachránili tých istých piatich ľudí už nie. To isté aj v prípade pacienta v nemocnici.

Filozof Foot tvrdil, že ľudia v týchto dilemách chápu rozdiel medzi zabitím a nechaním zomrieť. Prvá možnosť je aktívna a druhá skôr pasívna.

Ľudia, ktorí sa zúčastnili týchto pokusov tvrdia, že v prvom prípade sa aktivuje logické a racionálne myslenie. Logicky ušetríme jeden život nad tými piatimi. No na obetovanie človeka, ktorý by svojím telom mohol zastaviť električku sa už ľuďom logické nezdalo. Pri tomto rozhodovaní sa už zapájali aj emócie.

Prečítajte si tiež:
Šaty zosnulej študentky idú na dračku. Prečo ich chcú ďalšie dievčatá?

Výsledok týchto dilem je takýto, že rovnaký možný výsledok nevedie vždy k rovnakým rozhodnutiam!!! Ako by si sa rozhodoval ty? Zanechaj nám svoju odpoveď v komentároch.

Zdroj: iflscience.com

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií