fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dnešní jubilanti: Popoluška aj Jarek Nohavica oslavujú 65 rokov!

Máte tip? napíšte nám mailom

U našich bratov Čechov sa dnes bude oslavovať. Pomyselné sviečky na torte sfúknu títo dvaja velikáni v oblasti umenia – Libuše Šafránková Jaromír Nohavica sa narodili 7. júna 1953.

Libuše sa nám určite najviac dostala pod kožu vďaka rozprávke Tři oříšky pro Popelku.

Každá z nás potom chcela nájsť svojho princa, niekde v kútiku duše sme vedeli, že aj keď doma musíme upratovať, tak to je vlastne všetko v pohode, lebo Popoluška to tiež robila. Byť doma už o polnoci nám síce nebolo vždy po chuti, ale čo už, keď tento trend zaviedla naša Popelka.. Okrem tejto rozprávky, ktorá bola v roku v roku 2000 vyhlásená na medzinárodnom festivale detských filmov v moravskom Zlíne za rozprávku storočia, si Libuška zahrala aj v mnohých iných. Spomenieme napríklad kultovú 4-dielnu Babičku, pri ktorej nám vyhŕkla nejedna slza.

Ktovie, možno sa dnes u Šafránkových bude tancovať tak, ako pred 45 rokmi na kráľovskom bále.

Pokojne ho nazveme kráľom českého folku a spolu s Karlom Krylom je jednou z najvýznamnejších osobností českej pesničkárskej vlny. Spevák, textár, skladateľ, gitarista a hráč na heligónke, Ostravák Jarek Nohavica, dnes takisto oslavuje svoje 65-ročné jubileum.

Jeho tvorbu zaraďujeme k protestsongom, bojoval nimi proti bývalému režimu a jeho piesne sú také populárne, že na opekačke s gitarou ich ani za svet nikdy nevynecháme. V jednom rozhovore prezradil: „Nedávno mi povedal kamarát: Vy pesničkári o sebe vytárate všetko. Stačí, ak vás človek pozorne počúva. Pesničky sa dajú písať akokoľvek. Ja ich píšem ako odtlačok vlastnej duše.“ A to sa nám páči, pán Nohavica! Máme vďaka nim pocit, že vás poznáme.

Prečítajte si tiež:
Peter Sagan: Po dlhom a dôkladnom rozhovore sme s Katkou dospeli k záveru, že by bolo oveľa lepšie, ak by sme ako pár skončili

Pripájame sa ku gratulantom a prajeme všetko dobré!

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií