Tetovačka Daniela: Pán v pokročilom veku chcel odo mňa tetovanie srdiečka na intímne partie (ROZHOVOR)
Robí takéto výnimočné tetovania. Daniela z Trenčína podľahla kresbe na strednej umeleckej škole, kde začala svoj talent zveľaďovať.
Vedeli by ste nejako opísať svoj štýl tetovania? Akú techniku využívate?
Väčšinu mojej tvorby tvorí najmä práca s čiernou. S farbou nepracujem často, hoci s ňou nemám problém, rada skúšam aj veci mimo môjho zamerania. Čo sa týka štýlu, zaradila by som väčšinu svojich návrhov do fineline, dotworku alebo illustrative štýlu, aj keď ma baví napríklad aj minimalizmus. Pri samotnom tetovaní používam strojček, od handpoku som upustila približne rok a pol dozadu, nakoľko strojček je rýchlejší, hoci nákladnejší variant.
V čom sa od iných tetovačov líšite? Prečo by si mali ľudia vybrať práve vás?
Či už ide o úplného nováčika vo svete tetovania, alebo starého milovníka body artu, myslím si, že prvoradé je, aby sa človek cítil uvoľnene, nebál sa diskutovať, povedať veci na rovinu a takisto si rozumel s tetovačom aj osobnostne, nakoľko mu alebo jej zveruje kúsok svojej kože. Na to treba zo strany tetovača istú dávku empatie a trpezlivosti.

S klientom si vždy prejdem všetko od základov, rozprávame sa o detailoch, nemám problém návrh pred tlačou upravovať, až pokiaľ je zákazník spokojný. Takisto je dôležitá komunikácia a vzájomné pochopenie s klientom, najmä čo sa návrhu týka. Vo väčšine prípadov sa so zákazníkom dohodnem na rozmeroch a mieste tetovania. Potom mu pošlem hrubý návrh na konkrétnej časti tela, ktorý urobím cez Photoshop.
Tak majú ľudia predstavu, ako bude na ich koži vyzerať, či sa hodí k ostatným tetovaniam, prípadne či ho chcú zväčšiť, zmenšiť alebo presunúť. Je to tak jednoduchšie pre klienta, pretože nemusí nechávať všetko len na svojej predstavivosti, ale vidí, čo ho čaká, priamo na fotke.
Som veľká fanúšička old school tetovaní a klasických motívov, najmä trust no one.
Ako ste sa k tomuto remeslu dostali? Ako dlho už tetujete?
Navštevovala som Strednú umeleckú školu v Trenčíne. Bola som si istá, že sa chcem v budúcnosti venovať čomukoľvek spojenému s umením, najmä kresbou, ktorá ma každodenne sprevádzala, no nemala som jasnú predstavu.
Počas školy mi na tele tetovania pribúdali, robila som si vlastné návrhy a čoraz viac ľudí mi dávalo pozitívne ohlasy. Veľakrát mi návrhy pochválila aj moja – mimochodom, veľmi šikovná – tetovačka, ku ktorej doteraz veľmi rada chodím. Preto som si povedala, že by som to mala skúsiť.

Postupne som budovala svoj štýl kresby a naberala odvahu na prvý handpoke. Približne dva roky dozadu som začala realizovať svoje prvé pokusy, no technika handpoke-u, s ktorou som začínala, ma veľmi nezaujala. Je to totiž časovo náročnejšia práca než tá so strojčekom. Preto som od tejto techniky upustila a teraz tetujem len strojčekom.
Čo vás inšpiruje pri kreslení návrhov?
Určite hlavne príroda, z kníh najmä grécka mytológia, cestovanie alebo moje staré kresby a nápady, ktoré prerábam. Niekedy si rada pozerám fotografie od mojich obľúbených umelcov a snažím sa nápad pretvoriť do niečoho nového a originálneho. Som veľká fanúšička old school tetovaní a klasických motívov, najmä trust no one. Jednoducho čokoľvek, čo je spojené s astrológiou alebo magickými motívmi.
Pár mesiacov dozadu mi napísal pán v relatívne pokročilom veku, či mu na konkrétne intímne partie nevytetujem srdiečko. Vraj si aj priplatí.
Zákazník si u vás môže nakresliť návrh tetovania aj sám. Zvyknete takýto návrh pred tetovaním ešte upraviť?
Úprimne, motívy, ktoré si navrhujú moji zákazníci sami, netetujem až tak často. Pokiaľ vidím, že daný človek zdieľa veľa svojich kresieb a z návrhu cítiť jeho rukopis, viem sa dohodnúť. Väčšinou sa ale nechcem púšťať do ničoho, o čom nie som na 100 % presvedčená, že to kreslil daný človek.
Pokiaľ si chce niekto dať vytetovať napríklad runu, minimalistické slnko alebo konkrétny symbol, kreativita tu veľkú rolu nezohráva. Všetky tieto tetovania sú si totiž navzájom dosť podobné a nikoho „neokrádajú“. Do niečoho rukopisnejšieho sa púšťam len s vlastným dizajnom, čo je v konečnom dôsledku len výhodou pre vlastníka originálneho návrhu.
Na jej Instagrame nenájdete len jednoduché náčrty, ale aj takéto krátke a pútavé animácie.
https://www.instagram.com/p/BwZ01klgGG9/?utm_source=ig_web_button_share_sheet
Samozrejme, som rada, ak mi človek pošle niekoľko fotiek motívu, ktorý by chcel. Ja sa potom snažím čo najviac priblížiť návrhu bez toho, aby som narušila autorské práva.
Už sa stalo, že ste nejaký návrh odmietli vytetovať? Prečo a aký to bol návrh?
Ako som už vyššie spomenula, nepúšťam sa do niečo, o čom autor nevie, že bude tetované. Takisto by sa mi nepáčilo, ak by niekto bez môjho vedomia použil môj návrh. Preto som niekoľkokrát odmietla kresby tetovačov, najčastejšie z Česka. Myslím si, že docestovať za umelcom a kresbou, ktorú chcete mať na koži navždy, sa oplatí a nie je to nič drastické.
To isté sa týka rôznych obrázkov napríklad z Pinterestu alebo Tumblr. Použiť ich ako inšpiráciu, to je v poriadku. Dať si vytetovať presne to isté je podľa mňa veľmi neslušné, pokiaľ nejde o ustálené logo alebo konkrétny symbol.
Čo v prípade, že chce zákazník váš návrh? Ako sa dá objednať?
Momentálne objednávam priamo cez správy na mojom profile, no s pribúdajúcim počtom ľudí čoskoro zavediem mail špeciálne na objednávky. K návrhom, ktoré občas zdieľam aj do feedu, pridávam vždy popis, či tetovanie aktuálne je dostupné, alebo je už obsadené. Väčšina návrhov je však v uložených stories, kde je takisto napísané, či sú rezervované. Toto je prvá vec, ktorú si treba skontrolovať.

Keď má klient vybratý dizajn, pošle mi približný rozmer a miesto, kam by ho chcel. Samozrejme, musí mať viac ako 18 rokov, súhlas rodiča nestačí. Pokiaľ je tesne pred hranicou dospelosti, vieme sa dohodnúť na termíne po narodeninách, no najlepšie maximálne dva mesiace dopredu.
Kde vás potom môže zákazník nájsť?
O pár týždňov otváram spolu s tetovačkou Amie naše spoločné štúdio s názvom Dotter Tattoo. Priestory sa nachádzajú na Mierovom námestí 3 v centre Trenčína.
Čo najbizarnejšie si u vás chceli dať ľudia vytetovať?
Pár mesiacov dozadu mi napísal pán v relatívne pokročilom veku, či mu na konkrétne intímne partie nevytetujem srdiečko. Vraj si aj priplatí. No neviem, čo myslel pod slovom „priplatí“, ale asi by som sa do takýchto skrýš nepúšťala. Bol z toho viditeľne nešťastný. Tieto partie boli jednoducho naozaj ďaleko za hranicou mojej komfortnej zóny.

Na vašom Instagrame je kopec zaujímavých tetovaní. Mnohé z nich sú malé. Trúfli by ste si aj na väčšie tetovanie? Napríklad na celú ruku?
Väčšina návrhov je v rozmeroch zhruba 7×7, no robila som aj niekoľko kúskov cez 14 cm na predlaktie. Nemám problém aj s väčším návrhom, záleží skôr na motíve. Osobne však preferujem rukáv z viacerých menších alebo stredných tetovaní, napríklad do 10×10 cm, než jeden veľký kus. Klient si musí prezrieť portfólia tetovača, ku ktorému sa chystá, a pozrieť si, čomu približne sa venuje.
A čo vaše tetovania? Kto vám ich robil a čo znázorňujú?
Veľkú väčšinu svojich kresieb som si dávala spraviť u mojich obľúbených tetovačov z Trenčína. Prvé tetovania som mala od veľmi šikovných Boďa Tattoo a Jean the Man Tattoo, ktorí majú momentálne v Trenčíne spoločné štúdio. Plánujem k nim chodiť aj naďalej, keďže som veľmi spokojná ako s prístupom, tak aj s prevedením.
Moje tetovania sú väčšinou ilustrácie, ktoré sa mi v sketch booku zapáčili a nemajú pre mňa iný ako estetický význam. Dávam si tetovať veci, ktoré ma nadchnú alebo ku ktorým som viazaná nejakou spomienkou, ako napríklad vreckové nožíky, obľúbené zvieratá či matrioška.
Možno si dám v budúcnosti aj niečo s hlbším významom, no momentálne mám len veci, ktoré sa mi jednoducho nakreslené páčili a kompozične ich zaujímavo ukladám po tele.

Vedeli by ste sa prispôsobiť aj vegánskemu zákazníkovi? Teda že by ste preňho kúpili špeciálne farby a podobne?
V dnešnej dobe sa väčšina farieb vyrába tak, aby vyhovovala aj vegánom. To sa však, samozrejme, týka aj dezinfekcie a v neposlednom rade i after care, teda krémom a olejom na starostlivosť počas a po zahojení tetovania. Farby sú podľa mojich skúseností v rovnakej kvalite. Nikdy som nespozorovala rozdiel a vegánske maste bývajú často ešte kvalitnejšie, nakoľko prírodná kozmetika je jemnejšia ku koži a urýchľuje hojenie.
Celú starostlivosť o tetovanie, samozrejme, vysvetlím, ale túto časť ovplyvňuje hlavne klient, keďže krémy na starostlivosť po tetovaní si zabezpečuje sám. Maste pre vegánov sú dostupné nielen na internete, ale aj v lekárňach. Konkrétnu značku by vám mal odporučiť človek, ktorý vás tetuje.