fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Z Británie odcestovala do Švajčiarska, aby tam podstúpila asistovanú smrť. Film DOBRÁ SMRŤ zaujal aj na festivale v Prahe

Máte tip? napíšte nám mailom

Film DOBRÁ SMRŤ získal na Festivale dokumentárnych filmov o ľudských právach Jeden svět Cenu Poroty v Českej súťaži. Diváci ho zároveň ohodnotili ako tretí najlepší film festivalu.

V Prahe v rámci festivalu uviedli film za prítomnosti tvorcov trikrát. Odborná porota zložená z osobností svetovej kinematografie ocenila „nevtieravú prácu s kamerou, snahu nesúdiť a filmársku schopnosť vystavať prenikavý portrét o práve človeka na dôstojnú smrť,“ píše sa v tlačovej správe.

Film je predovšetkým o Janette

Ide o skutočný príbeh nevyliečiteľne chorej Janette, ktorá by rada ukončila svoj život dôstojne, a preto sa rozhodne pre dobrovoľnú, lekárom asistovanú smrť. Keďže tú vo Veľkej Británii, kde žije, neumožňujú, rozhodne sa odcestovať do Švajčiarska. Cestu musí naplánovať skôr, než jej to rýchlo postupujúca choroba znemožní.

Dobrá smrť sa do našich kín dostane už tento štvrtok, 21. marca 2019, a to vďaka distribučnej spoločnosti Continental film.

„Z doterajšej skúsenosti môžem povedať, že sa ukázalo, ako veľmi ťažké je umiestniť film na tému eutanázie na medzinárodných filmových festivaloch a predstava získania ocenenia je skoro nemožná. Ďakujem v tomto zmysle festivalu Jeden svět za zaradenie filmu do svojho programu a medzinárodnej porote za odvážne rozhodnutie udeliť nám cenu. Moje poďakovanie patrí ale najmä Janette Butlin, film je predovšetkým o nej. So slovensko-českým filmovým štábom sme mali veľké privilégium prijať jej pozvanie a byť svedkami a dokumentaristami jej silného životného príbehu a osudu,“ povedal režisér a producent filmu Tomáš Krupa. Cez víkend si bol prevziať cenu v Prahe osobne. 

Kvality filmu ocenila odborná porota

O výsledkoch v Českej súťaži rozhodovala na festivale Jeden svět trojčlenná odborná porota v zložení:

  • Harry Vaughn – dramaturg prestížneho amerického festivalu Sundance,
  • Juste Zavisaite – výkonná riaditeľka ľudskoprávneho festivalu Inconvenient Films a projektová manažérka Litovského centra pre ľudské práva,
  • Alia Damaihati – riaditeľka indonézskeho festivalu v Jakarte s fórom Festival Film Dokumenter.

V sekcii figurovalo 12 filmov, osem z nich malo na festivale svoju premiéru. Zároveň diváci ohodnotili snímku ako tretí najlepší film festivalu.

Film Dobrá smrť je koprodukciou Slovenska, Česka, Francúzska, Nemecka a Rakúska. Vznikol pod režisérskou taktovkou Tomáša Krupu. Zdroj: Continental Film, Stanislav Krupař

Téma eutanázie je veľmi citlivá problematika. Pri spracovaní si vyžaduje maximálny jemnocit, a ten sa tvorcom podarilo docieliť. Tému smrti, umierania či samovraždy sme v tohtoročnom výbere Jedného sveta zaznamenali citeľne viac než v predchádzajúcich ročníkoch. Film Tomáša Krupu patril k tým najpozoruhodnejším na danú tému – a to práve vďaka veľmi intímnej kamere a blízkosti hlavnej hrdinky,” povedal programový riaditeľ festivalu Jeden svět Onděj Moravec. 

Film Tomáša Krupu patril k tým najpozoruhodnejším na danú tému. Zdroj: Continental Film, Lukáš Bíba

Na tému asistovanej smrti sa vyjadrili aj farár, publicista či hudobník

Dlhoočakávaný film sprevádza podporná kampaň, do ktorej sa zapojilo 15 osobností z kultúry, spoločenského života, medicíny aj cirkvi. Zhodujú sa na tom, že smrť patrí medzi najdôležitejšie témy v živote a pripomínajú fakt, že všetci starneme a časom prídu aj obavy o kvalitu života i zo straty dôstojnosti. Videá a fotografie s citátmi zverejňujú tvorcovia na sociálnych sieťach.

Vyjadrili sa aj evanjelický farár Ondrej Prostredník, publicista Samuel Marec, reportér Andrej Bán, zakladateľka paliatívnej starostlivosti na Slovensku Kristína Križanová, aktivistka Zuzana Wienk, režiséri Marko Škop, Miro Remo, herec a hudobník Kamil Mikulčík a ďalší.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií