Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Je to naozaj len dokonalá optická ilúzia alebo tieto obrázky odzrkadľujú vašu duševnú pohodu?

V posledných mesiacoch na internete koluje dokonalá optická ilúzia. Obrázkov, ktorú dokáže zmiasť naše videnie, je však omnoho viac.

Optické klamy a optické ilúzie sú v poslednom čase dosť populárne. Ide o zrakové klamy (obrázky), ktorých vnímanie sa líši od objektívnej reality. Ľudské oko a mozog pod vplyvom skúseností si domýšľajú častokrát veci, ktoré na obrázku nie sú.

Tento obrázok naozaj vyzerá, ako keby sa pohyboval, aj keď je nehybný. Optická ilúzia sa na sociálnych sieťach zobrazuje aj so sprievodným textom upozorňujúcim na duševnú nepohodu. Má naozaj niečo spoločné naša nepohoda s tým, ako vnímame daný obrázok?

Pod ilustráciou sa spomína neurológ, ktorý ho údajne vytvoril.

Túto optickú ilúziu vytvoril japonský profesor neurológie Yamamoto, píše sa v pôvodnom príspevku.

Ďalej popisuje, prečo sa objekty na obrázku pohybujú: „Ak sa obrázok nepohybuje, alebo sa len trochu pohne, ste zdravý a dobre ste spali. Ak sa pohybuje pomaly, ste trochu vystresovaný alebo unavený. Ak sa neustále pohybuje, ste preťažený a môžete mať psychické problémy.”

Reakcie na tento príspevok na seba nenechali dlho čakať a ľudia po celom svete začali tento obrázok zdieľať.

Pravdou však je, že obrázok vytvoril 50-ročný grafik z Ukrajiny Yurii Perepadia. V roku 2016 ho nakreslil asi za dve hodiny. A čo je najdôležitejšie, hovorí, že optická ilúzia nemá nič spoločné s tým, ako sa cítite.

View this post on Instagram

I drew this optical illusion in Adobe Illustrator on September 26, 2016. To create it, I used the effect of Akioshi Kitaoka. This is a white and black stroke on a colored background, this is a white and black stroke on a colored background, which sets in motion the focus of vision and it seems to a person that the details of the image are moving. Japanese psychotherapist Yamamoto Hashima has nothing to do with this picture. Moreover, Yamamoto Hashima does not really exist. Google to help.
А теперь на русском.
Эту оптическую иллюзию я нарисовал в Адобе Иллюстраторе 26 сентября 2016 года. Для ее создания я использовал эффект Акиоши Китаока – это белая и черная обводка на цветном фоне, которая приводит в движение фокус зрения и человеку кажется что детали изображения движутся. Японский психотерапевт Ямамото Хашима не имеет никакого отношения к этой картинке. Более того, Ямамото Хашима не существует на самом деле. Погуглите ради интереса.

A post shared by Yurii Perepadia (@yuryfrom) on

„Prvýkrát som videl tento falošný príspevok na Facebooku a potom sa začali objavovať všade,“ hovorí Yurii pre BBC Three. „To ma rozčúlilo. Koniec koncov, bolo to porušenie mojich autorských práv. Tak som napísal listy požadujúce odstránenie príspevkov.“

Aj napriek tomu, že sa Yurii snažil poukázať na skutočný význam svojho obrázku, ľudia na Twitteri naďalej zdieľajú túto optickú ilúziu.

Zdroj: bbc.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií