Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Správa eurokomisie o právnom štáte na Slovensku vyznieva pozitívne, tvrdí ministerstvo spravodlivosti

Ministerstvo spravodlivosti vníma, že sa správa nevyhýba ani pomenovaniu a poukázaniu na konkrétne nedostatky.

30.9.2022 (Webnoviny.sk) – Z pohľadu Slovenska vyznieva správa Európskej komisie (EK) o stave právneho štátu v roku 2021 pozitívne. Ministerstvo spravodlivosti SR (MS SR) to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslal hovorca rezortu Peter Bubla. Správa konštatuje, že úsilie Slovenska potláčať korupciu sa výrazne zvýšilo, čo sa prejavilo pri jej vyšetrovaní a stíhaní.

MS SR vníma, že hoci zo strany Komisie nezaznieva na adresu Slovenska kritika, správa sa nevyhýba ani pomenovaniu a poukázaniu na konkrétne nedostatky.

Posun k lepšiemu

„Za príjemný posun k lepšiemu hodnotí vnímanie nezávislosti súdov medzi firmami, z 15 percent v roku 2020 na 30 percent v súčasnosti. Vnímanie nezávislosti súdov medzi širokou verejnosťou však ostáva už dlhodobo na hranici 28 percent,“ reagovalo MS SR v tlačovej správe.

Správa EK vyzdvihuje aj snahu trestne stíhať predstaviteľov štátu a polície, ako aj sudcov za trestné činy korupcie a zneužitia právomoci verejnoprávneho činiteľa. Pozitívne hodnotí aj nedávne zmeny v ústave spojené s výberom a voľbou sudcov Ústavného súdu SR a zmeny dotýkajúce sa fungovania a kreovania Súdnej rady SR.

Podľa MS SR hodnotí EK pozitívne aj kroky v oblasti boja proti korupcii, akými sú Protikorupčná politika SR na roky 2019 až 2023 alebo zákon o zaistení majetku.

Správa má 27 kapitol

Za progres považuje aj posilnenie kompetencií Úradu špeciálnej prokuratúry alebo zvolenie predsedu Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti.

Rezort spravodlivosti dodal, že v praxi sa potvrdzujú niektoré nedostatky v súdnictve súvisiace najmä s použiteľnosťou a nekompatibilitou rôznych informačných systémov, ktoré bude do budúcnosti potrebné vyriešiť.

Celá hodnotiaca správa sa skladá z 27 kapitol, z ktorých každá monitoruje stav právneho štátu v niektorej členskej krajine Európskej únie.

Jej cieľom je formou poukazovania na problémy v jednotlivých štátoch zabezpečovať prostredníctvom dialógu zlepšovanie situácie v oblasti právneho štátu a základných hodnôt.

Informačný servis

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií