Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nové pravidlá pre majiteľov elektrických kolobežiek: Aké zmeny vás od januára čakajú?

Elektrické kolobežky sú horúcim hitom cestnej dopravy. Čakajú ich však nové dopravné obmedzenia. Aké to sú a odkedy s nimi máme rátať?

Či už za to môžu cestné kolóny, alebo snaha urobiť niečo pre životné prostredie, na kolobežkách sa už nebudeme môcť dlho premávať tak, ako sa nám zachce. Niktoré elektrické kolobežky dokážu ísť rýchlosťou 20, 30 alebo aj 50 kilometrov za hodinu. Rýchla jazda po chodníku plnom chodcov je však často hrozbou.

Doteraz mali kolobežkári štatút chodcov a v podstate pre nich neexistovali žiadne pravidlá cestnej premávky. To sa ale čoskoro zmení. Vláda chce z kolobežkárov spraviť vodičov nemotorových vozidiel, teda vodičov kolobežiek s pomocným motorčekom. Pojednáva o tom najnovšia novela zákona o cestnej premávke, ktorá je už schválená.

elektrické kolobežky
Zdroj: unsplash.com

Čo to pre kolobežkárov znamená?

Ak návrh prejde parlamentom, legislatíva elektrokolobežkárov od prvého januára budúceho roka postaví na úroveň cyklistov. To znamená, že pre nich budú platiť rovnaké pravidlá a paragrafy, pretože sa stávajú plnohodnotnými účastníkmi cestnej premávky. Budú musieť jazdiť po pravom okraji vozovky a na cyklotrase budú môcť jazdiť len dvaja vedľa seba.

Na rozdiel od cyklistov však budú môcť použiť aj chodník pre chodcov, no len v prípade, že pôjdu v rýchlosti chôdze, teda štyri až šesť kilometrov za hodinu. Pri zníženej viditeľnosti budú musieť byť vybavení reflexnými a svetelnými prvkami a mimo obce alebo v mestách nosiť aj ochrannú prilbu.

elektrické kolobežky
Zdroj: pexels.com

Ak ste doteraz chodievali na elektrokolobežke s kamarátmi na pivo, od januára si dávajte pozor. Na elektrickú kolobežku sa nebudú môcť postaviť podgurážení. Pri cestnej kontrole budete môcť nafúkať maximálne pol promile alkoholu. Ak kolobežku ešte stále nemáte, prečítajte si dôvody, prečo by ste si ju mali kúpiť a ako si vybrať tú správnu.

Zdroj: facebook.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií