Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kolobežka namiesto bicykla? Prečítajte si dôvody, vďaka ktorým budete toto leto kolobežku milovať!

Schudnete, prevetráte si hlavu, rozhýbete sa, precvičíte svaly. Kedysi patrila kolobežka do rúk detí, dnes ju vlastní nejeden dospelák.

Na trhu máme množstvo rôznych typov a farieb. Už to zďaleka nie je iba nudná čierna kolobežka, ktorú poskladať trvá celú večnosť. Ide o trendovú záležitosť, na ktorú nedajú dopustiť veční nestíhači či milovníci životného prostredia. Kolobežka má mnoho benefitov. My sme našli tieto.

  • Ekologická alternatíva prepravy

Žijeme v dobe, ktorá si každým dňom viac uvedomuje následky ľudskej činnosti na planétu. Ekológovia nabádajú na ekologický spôsob života, vyzývajú k striedmosti v nakupovaní jedla, oblečenia aj iného spotrebného tovaru. To sa ukazuje ako najlepší spôsob ochrany prírody a zdravia nás všetkých. Zmeny v oblasti dopravy nie sú žiadnou výnimkou. Bicykel, korčule či kolobežka sú výborné ekologické alternatívy prepravy. Preto by ste mali aspoň jedno z nich vlastniť. 

  • Zlepšite kondičku a schudnete

Kolobežku dnes vidieť na každom kroku – stala sa súčasťou cesty do školy či práce. Okrem toho, že si vďaka nej zlepšíte náladu a vylepšíte si i kondičku, chudnutie bude hračka. Kolobežka je účinnou zbraňou proti obezite, dokonca lepšou ako bicykel. Podľa kalorických tabuliek spálite za minútu jazdy na kolobežke pri rýchlosti 18 km/h 0,76 kJ na 1 kg váhy, zatiaľ čo na bicykli pri tej istej rýchlosti len 0,46 kJ. Aby ste na bicykli spálili rovnako, museli by ste ísť rýchlosťou približne 30 km/h.

https://www.instagram.com/p/BwcgN4DhL1i/

  • Zapojíte celé telo: svaly na nohách, rukách i bruchu

Konkrétne štvorhlavý sval a celú skupinu svalov dolných končatín (hamstringy a lýtka). Odborníci tvrdia, že objavíte aj také svaly, o ktorých ste ani netušili, že ich máte. Zadok je namáhaný najviac. A dokonca nebolí, pretože na kolobežke stále stojíte, zatiaľ čo na bicykli sedíte celý čas na tvrdom sedle. Do pohybu sa uvádzajú prsné a brušné svaly, ale aj biceps a triceps.

https://www.instagram.com/p/ByxqamlCP_X/

  • Obavy z boľavých krížov môžete zahodiť za hlavu

Kolobežka šetrí kríže a chrbát, ktorý nie je ohnutý, a preto ani po niekoľkých hodinách strávených na kolobežke nebolí. Odporúča sa všetkých „hrbáčom”, pretože ich núti zostať vo vzpriamenej polohe. Keďže sa pri nej odrážate jednou nohou, je potrebné nohy striedať vždy po niekoľkých odrazoch, aby nedošlo k preťaženiu. Jazda na kolobežke výrazne šetrí kĺby, pretože v nich nedochádza k žiadnym otrasom.

Pri jazde na bicykli sa aktívne zapája len dolná časť tela a horná časť „tuhne”, čo môže spôsobiť bolesť krížov. Jazda na kolobežke je oveľa účinnejšia. Okrem svalstva dolných končatín zapájate i krížové, brušné a prsné svaly, ktoré nielen zaťažujete, ale aj posilňujete. Kolobežka je taká ,,malá posilňovňa” na cestách.

Prispeje i k celkovej fyzickej a psychickej rovnováhe.

https://www.instagram.com/p/By24lgcCx7B/

  • Poskladáte ju do niekoľkých sekúnd a v pohode ju zmestíte do auta (aj do Fiatu 500)

S bicyklom to také jednoduché nie je (potrebujete nosič), cestovať s ním nie je taktiež najľahšie. Skladaciu kolobežku zložíte tak, že ju prehnete napoly a môžete ju ťahať za sebou. Nie je problém, ak v električke, v autobuse alebo vo vlaku stojíte, kolobežka vám nijako nezavadzia a je stále pri vás. Sami sme si to vyskúšali, takže cestovanie s ňou vrele odporúčame. Ak aj bývate v byte, v ktorom priestoru nazvyš veľa neostáva, pokojne ju schováte pod posteľ alebo za dvere. Je ľahká a spratná.

Zmestí sa v pohode aj do Fiatu 500. Zdroj: Juraj Dobosz
  • Kolobežkujete a zároveň venčíte

Psy, ktoré behajú na voľno alebo na vôdzke, sa len málo unavia (a ak, tak nie nadlho). Dôvod je jednoduchý. Pes je zviera s obrovskou zásobou skrytej energie a vytrvalosti, s trochou tréningu podá neskutočné výkony. Avšak, iba dovtedy, pokým nezačne premýšľať. Akonáhle sa pes na to, čo robí, musí sústrediť, jeho výdrž dramaticky klesá a nadšenie vyprchá. A to je jeden z dôvodov, prečo vám kolobežka v porovnaní s inými činnosťami pomôže unaviť psa rýchlejšie a na dlhý čas. Ťahanie kolobežky je pre neho náročnejšie než potulovanie po parku alebo klasické venčenie.

Zdroj: kolobezkovyportal.cz
  • Môžete na nej vyzerať štýlovo

Keď idete bicyklovať, musíte dôkladne zvážiť, čo si obliecť, pri kolobežke to nehrozí. Oblečenie sa vám nepokrčí a dovoliť si môžete skutočne čokoľvek bez toho, aby ste museli čeliť zvedavým pohľadom. Na kolobežke môžete vyzerať elegantne i športovo. Je iba na vás, aký štýl preferujete, no nemusíte sa nijako obmedzovať. Odpadá vám starosť, či vám niekde niečo netrčí alebo vám, nebodaj, niečo nevidno. Pokojne si dajte šaty nad kolená alebo sukňu a tielko. Nielenže vás skvele preveje, ale budete vyzerať aj IN.

Premýšľate, či si kúpiť kolobežku alebo elektrokolobežku?

Závisí od toho, aké vzdialenosti chcete zdolávať. Na dlhšie trate je elektrická kolobežka ideálnou možnosťou. Navyše ňou dosiahnete aj oveľa väčšiu rýchlosť. Ak ňou plánujete chodiť iba cez mesto alebo si ňou spríjemniť cestu do školy či práce, potom vám určite postačí klasická kolobežka. 

Poznáme rôzne typy kolobežiek:

  1. kolobežky pre deti – detské kolobežky sú vyrábané už pre deti od 2 rokov,
  2. kolobežky pre dospelých – kolobežky s nafukovacími kolesami, vhodné do ulíc i terénu,
  3. skladacie kolobežky – ideálne na kratšie vzdialenosti, sú praktické, pretože šetria miesto a môžete s nimi cestovať kamkoľvek bez toho, aby vám zavadzala alebo vás akokoľvek obmedzovala,
  4. freestylové kolobežky – sú vhodné pre adrenalínových športovcov; dajú sa na nich vykonávať najrôznejšie triky,
  5. elektrické alebo benzínové kolobežky – sú menej náročné na pohyb, spálite pri nich minimum kalórií (ak vám o to však nejde, potom sú pre vás ideálne), cestu mestom či terénom vám výrazne uľahčia, nehrozí teda žiadne meškanie.

Výber kolies je dôležitý

Z kategórie pre dospelých medzi najbežnejšie patria kolobežky s nafukovacími kolesami, nazývané tiež športové kolobežky. Ich používatelia ich označujú ako najpohodlnejšie. Nafukovacie kolesá dobre tlmia otrasy a zvládajú tak lepšie nerovné cesty (a tých máme na Slovensku veľa). Často sa vyrábajú s väčším predným kolesom, čo síce umožňuje vyššiu rýchlosť, ale mierne horšiu ovládateľnosť.

Kolobežky s nafukovacími kolesami sú väčšie a ťažšie. Pri výbere treba dbať aj na veľkosť kolesa. Vo všeobecnosti platí, že pokiaľ je jedno koleso väčšie a druhé menšie, je kolobežka rýchlejšia. Rovnako veľké kolesá zaručia lepšiu obratnosť, kolobežka je však pri vyvinutí rovnakej námahy pomalšia.

Vyhýbajte sa nízko nastaveným riadidlám a skúšajte!

Nízko nastavené riadidlá môžu spôsobiť kŕčovitý predklon a bolesti chrbta. V takom prípade by kolobežka nebola zdraviu prospešná, ale, naopak, výrazne by mu uškodila. Vysoko nastavené riadidlá zas znižujú jej ovládateľnosť. Vždy je preto vhodné si kolobežku vyskúšať. My sme si ju napríklad vyberali tak, že sme navštívili XY športových obchodov v meste a každú kolobežku, o ktorú sme mali záujem, sme si vyskúšali priamo v predajni.

Problémom každého vystaveného kusu je to, že ide o modely, ktoré sú iba na „skúšku”, a tak už majú pár sezón a „skúšok” za sebou. Ak ju skúšate v obchode, môže sa vám ísť na nej ťažšie ako je v skutočnosti možné, problémom môžu byť vydraté ložiská. Tie sa dajú za bežných okolností vymeniť, stačí ju len zaniesť do servisu. Väčšie, renomované predajne majú i svoj vlastný servis, ktorý priamo na mieste kolobežky nielen skladá, ale aj opravuje. Navyše vystavené modely nevyzerajú tak dobre, ako originál kúsky zabalené v krabici. 

Nám sa to tak stalo. Kolobežka, o ktorú sme mali záujem, nevyzerala vôbec vábne, bola čierna a ničím zaujímavá. No okrem zadnej brzdy mala i prednú, a keďže takýchto typov v obchodoch nie je aktuálne vôbec veľa (aspoň my sme takú nenašli) a bolo to našou hlavnou požiadavkou, ani na minútu sme neváhali.

„Čo tam po kráse, bezpečnosť je dôležitejšia,” hovorili sme si. Keď sme však doma otvorili krabicu a zložili ju, kolobežka vyzerala úplne inak ako v obchode. Tá bola poškriabaná a išlo sa na nej ťažšie, ako sme predpokladali, keďže sme ju chceli vymeniť za bicykel. Boli sme napokon milo prekvapení a dnes na ňu nedáme dopustiť.

Závisí tiež od toho, na akých atribútoch záleží vám. Niekto ju berie iba ako čisto štýlovú záležitosť, kde je rozhodujúcim faktorom najmä krása či celkové prevedenie, ďalší sa dívajú na funkčnosť a iní na to, aby spĺňala účel, na ktorý ju chcú predovšetkým využívať.

Bezpečnosť nadovšetko

Určite si každý z nás (a nie len z detstva) pamätá na nie veľmi slávne pády na bicykli, prípadne takzvané „držkopády”. Kolobežku stačí prinajhoršom pustiť a stojíte na vlastných.

Ak premýšľate o kúpe kolobežky na freestyle, s pádmi musíte jednoducho počítať. Ide totiž o kolobežku s malými kolieskami, na ktorých naberiete rýchlosť veľmi rýchlo, čo môžeme potvrdiť. 

View this post on Instagram

Up #kolobezka

A post shared by Karel (@karel_foti) on

Aj v tomto prípade treba myslieť na bezpečnosť. Úplnou samozrejmosťou je bezpečnostná prilba. Pri dlhších jazdách nezabudnite na rukavice, zabránite tak nepríjemným mozoľom. Pre deti, začiatočníkov a freestylistov sú nutné tiež chrániče lakťov a kolien. Platia tu rovnaké zásady bezpečnosti ako aj pri bicyklovaní či korčuľovaní.

Ak sa s kolobežkou vyberiete na cesty, stávate sa účastníkom cestnej premávky. Začiatkom roka 2019 však rezort vnútra avizoval v tejto oblasti zmeny. Novela sa týka neskúsených vodičov aj kolobežkárov. Zmeniť sa má okrem iného i postavenie účastníkov cestnej premávky. Osoba na kolobežke s pomocným motorčekom sa výslovne zaradí medzi vodiča nemotorového vozidla, v súčasnosti sa totiž zaraďuje medzi chodcov,” avizuje rezort.

Zhrňme si to: aké sú účinky kolobežky na ľudský organizmus?

  • efektívne posilňuje svalstvo celého tela (najmä brucho, kríže, stehná a lýtka), preto po prvom raze môžete cítiť svalovicu,
  • zlepšuje kondíciu i náladu,
  • účinný spôsob zbavovania kalórií.

Vy ju ešte nemáte? Tak šup-šup do obchodov, leto začína a kolobežka je skvelým spoločníkom na cestách.

Zdroj: kolobezkovyportal.cz, vzdy.sk, cas.sk, zdravie.sk, casopis.sk, sportisimo.sk. instagram.com/kolobežka, instagram.com/scooter

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií