fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

EÚ poskytne Ukrajine ďalšiu finančnú pomoc, 5-miliardový balíček odobrili všetky členské krajiny

Na tejto podpore sa v dňoch 9. a 10. septembra dohodli ministri financií Európskej únie a minulý týždeň ju schválil aj Európsky parlament.

Máte tip? napíšte nám mailom

20.9.2022 (Webnoviny.sk) – Rada Európskej únie v utorok formálne prijala rozhodnutie poskytnúť Ukrajine makrofinančnú pomoc vo výške päť miliárd eur ako naliehavú záležitosť. Informovala o tom prostredníctvom svojho oficiálneho webu.

Podmienky poskytnutia pomoci

Na tejto podpore sa v dňoch 9. a 10. septembra dohodli ministri financií Európskej únie a minulý týždeň ju schválil aj Európsky parlament.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Krok podporili všetky členské štáty, vrátane Slovenska, pričom je to druhá časť sľúbeného balíka z mája vo výške deväť miliárd eur. V rámci prvej tranže už bola vyplatená miliarda eur.

Zabezpečenie kľúčovej infraštruktúry

Európska komisia poskytuje úver vláde v Kyjeve za veľmi priaznivých podmienok. Predpokladom poskytnutia pomoci je, aby Ukrajina rešpektovala účinné demokratické mechanizmy napriek koncentrácii moci vo výkonnej zložke moci počas vojny.

Makrofinančná pomoc je núdzovým zdrojom, ktorý sa poskytuje za veľmi priaznivých podmienok pre krajiny susediace s EÚ, ktoré majú ťažkosti so zaplatením svojich účtov. Poslúži na podporu Ukrajiny v humanitárnej, rozvojovej, colnej a obrannej oblasti.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Prečítajte si tiež:
Zomrel herec James Caan, známy najmä ako Sonny z Krstného otca

„Európska únia stojí pri Ukrajine. Plníme naše sľuby a pomáhame zabezpečiť, aby ukrajinský štát a jeho kľúčová infraštruktúra mohli naďalej fungovať aj napriek ruskej útočnej vojne. Na najbližších zasadnutiach Rady ministrov financií EÚ (ECOFIN) budem presadzovať rýchlu dohodu o poskytnutí zvyšných troch miliárd eur, pri ktorej sa musíme dohodnúť aj na rozdelení tejto sumy na pôžičky a granty,“ povedal český minister financií Zbyněk Stanjura.

Viac k témam: Finančná pomoc, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – EÚ poskytne Ukrajine ďalšiu finančnú pomoc, 5-miliardový balíček odobrili všetky členské krajiny © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií