Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Európske pláže praskajú vo švíkoch. Turisti sa už vracajú vo veľkom

Teploty stúpajú a plážový chaos ohrozuje Európu. S blížiacim sa letom teplota v Európe sa začína zvyšovať a ľudia sa začínajú obzerať po dovolenkách. Niet divu, keďže od marca Európu zasiahol koronavírus a všetci sme zostali uviaznutí doma.

Len minulý týždeň Európska únia predstavila plán „letných dovoleniek a priestor na odpočinok, oddych a čerstvý vzduch,“ ktorý zahŕňal odporúčania na otvorenie vnútorných hraníc, oživenie železničných, cestných, leteckých a námorných spojení a oživenie cestovného ruchu.

Úrady sa už však snažia vyrovnať s prílevom turistov a miestnych obyvateľov na jedno z najžiadanejších letných miest – na pláž.

Vo Francúzsku uzatvorili päť pláží

V stredu, len niekoľko dní po tom, ako sa francúzske obmedzenia uvoľnili na otvorenie stoviek pláží, severozápadná časť Bretónska v Morbihan uzavrela päť pláží po „neprijateľnom správaní“ a nedodržaní sociálnych dištančných opatrení.

Medzitým orgány v holandskej pobrežnej provincii Zeeland v stredu dočasne uzavreli cesty do mesta cez každý víkend až do 1. júna z dôvodu predpovedaného dobrého počasia a očakávania, že by mohli byť porušené núdzové opatrenia.

V Barcelone v Španielsku úradníci varovali občanov, aby sa pri návšteve pláže držali časového rozvrhu a vo Veľkej Británii pred pondelkovým sviatkom vydali odporúčania pre prímorské mestá prosby, aby sa zdržiavali doma.

 

Leto bude s viacerými pravidlami

Cestovný expert Tony Johnston pre CNN povedal, že keď sa blíži letná sezóna, ľudia boli zvyknutí cestovať na miesta, ako sú pláže, buď vo svojej vlastnej krajine alebo ďalej.

Povedal, že úrady musia pripraviť jasné stratégie na riešenie prílivu turistov a preplnenosti hneď, ako sa začne prázdninová sezóna.

„Či už to príde tento víkend alebo v polovici júla, určite to bude – je to nevyhnutné, ak bude dobré počasie, čo v určitom okamihu môže byť na celom kontinente, problém sa objaví,“ povedal Johnston, vedúci oddelenia Athlone.

Povedal, že namiesto uvalenia priameho zákazu pre cestovný ruch by sa úrady mali snažiť povzbudiť dobré správanie na pláži, pričom poznamenávajú, že uzatvorenie pláže „problém posunie inde“.

Miestne orgány v niektorých krajinách už začali vydávať usmernenia, ako znovu otvoria rušné pláže.

Po jednej z najprísnejších blokád v Európe španielsky minister cestovného ruchu, Reyes Maroto, povedal miestnym novinám El Pais, že krajina „vymedzuje rôzne scenáre“ pre milovníkov pobrežia.

,,Keď sa otvára medzinárodný cestovný ruch, musíme zaručiť, že osoba, ktorá prichádza do Španielska, je bezpečná osoba. O tom, ako si budete môcť užívať naše pláže, pripravujeme rôzne scenáre,“ uviedol.

Snímka obrazovky o
Pláž v Grécku, zdroj: tasr

Obmedzený počet ľudí na plážach

Úradníci v stredomorskom meste Canet d’en Berenguer, ktoré sa nachádza severne od Valencie, umiestnia na svojej pláži len 5 000 slnečníkov denne, čo je približne polovica obvyklého počtu.

V Sanxenxo v Galícii budú na plážach pravidelne platiť čistiace stroje a verejné kúpeľne a sprchovacie kúty budú pravidelne dezinfikované.

Úrady niektorých francúzskych prefektúr, ako je napríklad Landes vo francúzskom regióne Nouvelle Aquitaine, sa doteraz zaviazali otvárať pláže iba pre „individuálne fyzické aktivity“.

Johnston povedal CNN, že s toľkými regiónmi – najmä v Španielsku, Taliansku, Francúzsku a Grécku – ktoré sú finančne závislé od cestovného ruchu, by sa úradníci mali usilovať o podporu bezpečného cestovného ruchu a mali by mať politiky na podporu dobrej hygieny vo verejných priestoroch, ako sú kúpeľne a reštaurácie.

,,Máme okolo 330 miliónov ľudí pracujúcich v cestovnom ruchu. Je to výzva medzi uspokojovaním potrieb a túžob turistov, spolu s ekonomickým dopadom cestovného ruchu na celú situáciu v COVID,“ uviedol.

Zmena v správaní

Keď sa počasie otepľuje, odborníci sa obávajú, že dodržiavanie usmernení týkajúcich sa sociálneho odstupu už možno začalo klesať. V prebiehajúcej štúdii vedci z University College London zistili, že menej ako 50 % respondentov mladších ako 30 rokov „úplne“ dodržiava pravidlá blokovania.

Susan Michie, profesorka psychológie zdravia na UCL, povedala CNN, že dôkazy z dlhodobých karanténnych situácií z celého sveta ukazujú, že nesúlad často prichádza v dôsledku nudy, frustrácie, depresie a úzkosti.

Dodala, že čím lepšie počasie, tým viac ľudí pôjde.

„Avšak vírusový prenos sa deje prevažne v interiéri, nie vonku. Takže v skutočnosti je vonku relatívne bezpečne. Ľudia, ktorí sa schádzajú v interiéri, sú skutočný problém,“ dodala.

 

Riziko druhej vlny

V mnohých európskych krajinách sa vírusové úmrtia môžu denne znižovať, ale odborníci varujú, že kontinent by mohol riskovať druhú vlnu, ak nebudú opatrní.

Paul Hunter, profesor ochrany zdravia na Anglickej univerzite vo východnom Anglicku, povedal, že riziko prenosu vírusu vonku zostáva nízke, ale podporoval sociálne dištancovanie a hygienu.

Riziko šírenia vírusu bude závisieť od toho, koľko ľudí navštevuje turistické miesta, a ako sa správajú, keď sa tam dostanú.

Poukázal na Veľkú Britániu, kde v posledných dňoch došlo k poklesu oficiálne zaznamenaných úmrtí, uviedol: „V posledných troch, štyroch týždňoch sme zaznamenali pomerne dramatický pokles nových prípadov. Ak však opäť uvidíme nárast prípadov a ľudia budú ako sardinky na plážach alebo v okolitých pohostinstvách, potom je toto riziko dosť vysoké,“ varoval.

Nebezpečenstvo je, že keď sa otvoríme, skutočne by sme sa mohli začať presúvať do druhej vlny,“ dodal.

 

Zdroj CNN
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií