Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zvláštne pravidlá Facebooku: Prečo cenzuruje zjazvené fotky ľudí bez retuše?

Facebook recenzuje fotky bez retuše. Zjazvených ľudí označil ako nevhodný obsah. Mali by sa podľa neho ľudia s jazvami hanbiť za svoju kožu?

Občas sa stáva, že sociálne siete blokujú stránky alebo príspevky s citlivým, sexuálnym alebo vulgárnym obsahom. Čo sa nedávno stalo na Facebooku je však niečo úplne iné. Fotografka Sophie Mayanne ostala poriadne prekvapená, keď Facebook zablokoval jej stránku s názvom „Behind the Scars“. Sophie na nej zverejňovala fotografie ľudí s jazvami po popáleninách, operáciách alebo iných nehodách.

Jej cieľom bolo poukázať na to, že aj ľudia s jazvami sú krásni a že sa nemajú za čo hanbiť. Facebook jej snahy aj napriek tomu označil ako citlivý obsah a účet odstránil. Podľa portálu marianne.cz tak urobil kvôli tomu, že fotografka porušila podmienky.

View this post on Instagram

Behind The Scars: Delilah “When I was 17 months old I was burned in a bonfire accident. Half of my body was burned and the doctors put me back together. I spent 2 months in hospital and I am lucky to be alive. I have had lots of skin grafts and my mummy calls me her patchwork doll. I have had over 30 operations and a 1,000 check ups! I know the doctors and nurses very well and they are all very nice. I have two big brothers and they are very protective of me. I like my scars because they make me special. I don’t like having operations because the medicines taste horrible. When I grow up I want to be a burns doctor so I can help other people like me. I have lots of friends, and if I didn’t have burns I would still have those friends. One annoying thing is that some people are mean to me and they call me ugly. Right after it happens I tell someone like a teacher, or my parents. Burns camp helps me, and it lets me know that I’m not alone. I’m sharing my story to show that scars are beautiful.” @drdophus #behindthescars

A post shared by Behind The Scars (@behindthescars_) on

Sophie Mayer sa voči rozhodnutiu Facebooku ohradila. Podobné projekty by podľa nej mali sociálne siete podporovať a dodala aj, že vo svojich aktivitách plánuje pokračovať. Preto sa voči rozhodnutiu stránky odvolala: „Facebook ma priamo ešte nekontaktoval, neposkytol mi vysvetlenie, a ani nereagoval na moje odvolanie,“ píše vo svojom nedávnom príspevku na Instagrame.

Nielen Facebook recenzuje fotky bez retuše

Pri Facebooku to však nekončí. Sophie Mayane má pred sebou beh dlhú trať. Na Instagrame píše: „Posledné dva týždne sa skoro každý deň budím, aby som zistila, že Instagram znova zmazal niektoré moje obsahy.“ Rozhorčene vysvetľuje, že nejde len o nové fotografie, ale aj tie staršie.

Ako na blokovanie reagujú fanúšikovia?

„Chápem, že fotografie jaziev, ktoré vznikli po sebapoškodzovaní, môžu byť pre niekoho spúšťačom. Ale čo je spúšťačom pre mňa, ako osobu, ktorá sa v minulosti sebapoškodzovala, je, že tí, čo blokujú takéto príspevky, označujú mňa (nás) ako útočných a nepríjemných. Blázni,“ reaguje na celú situáciu fanúšička stránky.

View this post on Instagram

Saffron and Laura “We met at an adult burns camp in 2016. We bonded over our burn scars, comparing similarities, to form a life-long friendship. Camps include team and body confidence building to promote holistic wellbeing. The camps are beneficial in many ways. In particular we both found speaking to other survivors about our relatable scars and experiences extremely valuable. The opportunity to interact with others who have all sustained a burn injury alike yourself acts as a spirit booster; meeting other survivors makes you feel as though you are not alone. Together we want to promote body acceptance through the confidence we have both found In one another. Our aim is to reduce social stigma surrounding scars and empower the confidence people hold about themselves. In particular, we wish to help people to overcome the feelings they have about their body image through speaking out to others without the feeling of being judged. Talking to someone who is in a similar situation as yourself will relieve overwhelming thoughts of being the only one in your boat. We want to bring light to the beneficial support available to burn survivors – Standing together is more powerful than standing alone.” @saffcohen @28laura1992 _ We are still raising funds to take the project to Europe – head to the link in bio to learn more!

A post shared by Behind The Scars (@behindthescars_) on

„Som z toho veľmi naštvaná. Najmä preto, že som sa na Instagrame v minulosti pokúšala nahlásiť šikanovanie a nenávistné komentáre. Sociálna sieť na to reagovala svojsky. Vraj tým nikto neporušoval pravidlá,“ reaguje ďalšia fanúšička na cenzúrované fotografie na Instagrame.

Prečítajte si aj o dievčati, ktoré prežilo útok spolužiaka. Po piatich rokoch sa nechala nafotiť a svetu ukázala svoje jazvy.

O čom je projekt Behind The Scars?

Behind The Scars je fotografická kampaň, ktorá prezentuje jazvy všetkých tvarov a veľkostí. Okrem toho sa za každou fotografiou zjazveného človeka skrýva aj jeho príbeh a to, ako k jazvám prišiel. Nejde preto len o silenú snahu vytvoriť šokujúci efekt. Hlavné je reálne sa zamyslieť nad príbehmi ľudí, ktorí to nemajú ľahké.

Série fotografuje Sophie Mayanne a celý projekt začala v apríli 2017. Odvtedy fotografka zachytila viac ako 400 portrétov a príbehov o jazvách. Každý deň tak povzbudzuje mnoho mužov, žien a detí po celom svete. Jej cieľom je, aby prijali kožu, v ktorej žijú. Každá fotografia je prejavom lásky k sebe samému, sebaprijatia, vzdoru a pozitivity.

Zdroj: marianne.cz, behindthescars.co.uk, instagram.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií