Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Fakty o 11. septembri, o ktorých ste možno nevedeli

11. september navždy zmenil svet. Pred 20 rokmi sa odohrali útoky, na dve výškové budovy a Pentagón. Devätnásť islamistov z teroristickej siete al-Káida zaútočilo v roku 2001 v štyroch dopravných lietadlách na ciele v Spojených štátoch.

Ako každý rok, aj dnes si pripomíname tragickú udalosť, keď dve lietadlá vrazili do budov Svetového obchodného centra (WTC) v New Yorku, tretie narazilo do budovy Pentagónu vo Washingtone a štvrté sa zrútilo v štáte Pensylvánia. Počas teroristických zomrelo v USA takmer 3000 ľudí z 93 krajín sveta a zranenia utrpelo ďalších asi 6000 ľudí. 

Na mieste dvoch zrútených budov v New Yorku sa každoročne stretávajú pozostalí po obetiach teroristických útokov, ale aj tí, čo útoky prežili. Na obete spomínajú už tradičným zvonením zvonov, minútou ticha a čítaním ich mien. Práve kvôli dnešnému smutnému výročiu sme si pre vás pripravili 10 faktov, ktoré ste o 11. septembri možno nevedeli.

11. september ako 9/11

1. Nasledujúce ráno po tragickej udalosti napísali redaktori novín New York Times titulok: Americká tiesňová linka 9/11. Odvtedy sa táto číselná kombinácia používa najmä v spojitosti s útokom na dvojičky. Stačí, ak dáte do Googlu 9/11 a môžete hľadať v množstve informácií, ktoré sa s touto udalosťou spájajú.

2. 911 je, samozrejme, tiesňové telefónne číslo v Spojených štátoch amerických, ale aj spôsob, akým Američania píšu dátum 11. september.

3. Útoky zabili priamo na mieste 2996 ľudí. Neskôr zomreli ďalší traja ľudia a to kvôli množstvu dymu, ktorého sa počas obrovského požiaru nadýchali.

Zomreli nenarodené deti

4. Počas útokov zomrelo aj 11 nenarodených detí. 

5. Útoky zničili diela slávnych umelcov – Picassa a Hockneyho a ich škody boli vyčíslené na 100 miliónov dolárov.  

11 september
Od tragickej udalosti uplynulo 18 rokov. Zdroj: reuters.com

6. Hasičom trvalo presne 100 dní, kým uhasili všetky požiare, ktoré spôsobili útoky.

7. Tento deň sa v našej histórii nespája len s útokmi. V roku 1978 bol 11.september zaznamenaný ako deň, keď zomrel posledný človek na kiahne.

8. Náklady na čistenie 1,8 milióna ton trosiek po útokoch sa odhadujú na 750 miliónov dolárov. 

9. Anglický výraz Ground Zero bol zaužívaný pre názov areálu bývalého Svetového obchodného centra v New Yorku v rokoch bezprostredne po jeho zničení. Dovtedy sa toto slovné spojenie používalo na označenie miesta atómovej bomby, ktorá v roku 1945 explodovala nad Hirošimou.

10. 11. september si obyvatelia USA dodnes pripomínajú ako deň spomienky na všetky obete útokov. 

Zdroj express
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií