fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Fakty o snoch

Máte tip? napíšte nám mailom

Väčšinu snov, ktoré sa nám snívajú zabúdame.

Stáva sa vám, že sa prebudíte z krásneho sna, ale do 10 minút si z neho nepamätáte takmer nič? Je to bežné. Po 5 minútach môžete zabudnúť polovicu, po desiatich až 90% svojho sna.

Za jednu noc sa nám môže snívať viac snov.

Ak sa ráno zobudíte, a máte v pamäti útržky rôznych snov, ktoré nedávajú zmysel, môže to byť preto, že sa vám nesníval len jeden sen. Človeku sa môže snívať nový sen raz za 1-2 hodiny.

Déjá vu.

Človeku sa môžu snívať sny založené na realite, ale aj sny, ktoré niečo predvídajú. Sú to takzvané “prorocké sny”. Takéto sny sú tiež dosť časté a mnohí ľudia už povedali, že mali déjá vu, keď sa sen predsa splnil. Mnoho ľudí v dnešnej dobe verí prorockým snom. Niekedy sa z nich tešia, niekedy sa obávajú – pochopiteľne, podľa toho, čo sa im prisnilo.

Podnety z okolia prenesené do snov.

Mnoho ľudí zažilo ten pocit, že zaspali napríklad pri vojnovom filme, a v ich snoch sa strieľalo či bojovalo so zbraňami. Je to preto, že mozog vníma vnemy z reality, teda z prostredia, v ktorom spíme. A preto sa podnety okolia častokrát stávajú súčasťou nášho sna.

Prečítajte si tiež:
Len z 3 ingrediencií! Urobte si domáce osviežovače vzduchu bez kvapky chémie

Veľká pravdepodobnosť nočnej mory.

V snoch sa do sýtosti vybláznia naše emócie. Možno práve tie, ktoré v realite skrývame alebo potláčame. Najčastejšie je to strach a úzkosť, a preto sa nám pomerne často môžu snívať nočné mory. Našťastie, väčšinu z nich si nedokážeme pamätať.

Nesnívajú len ľudia.

Máte pocit, že aj vášmu domácemu miláčikovi sa niečo sníva? Vydáva zvuky a hýbe sa aj pri spaní? Je to naozaj tak. Je vedecky dokázané, že zvieratá dokážu snívať tak isto ako ľudia.

Symbolika snov.

Váš sen absolútne nedával zmysel? Možno je za tým symbolika. Nie vždy sa totiž človeku sníva konkrétny, priamy sen. Veľakrát to bývajú znaky a symboly,  ktorých vysvetlenie nájdeme napríklad v knihách o vykladaní snov.

Všetky sny nie sú farebné.

Starí rodičia alebo rodičia zvyknú často k téme snov povedať, že sa im zvyknú snívať čiernobiele sny. Mladým ľuďom sa snívajú tiež, ale len zriedkavo.Vedci zistili, že  je to spôsobené televíziou. Ak vaši starí rodičia a možno aj vaši rodičia, sledovali čiernobielu televíziu, je to práve preto. S postupom doby a pribúdaním farebných televízorov začali sny ľudí naberať farbu.

Prečítajte si tiež:
Takto sa rozhodovali tínedžeri medzi jednoduchými otázkami!

Sníva naozaj každý?

Ak niekto ráno povie,že sa mu počas spánku nič nesnívalo, nie je to pravda. Každému sa niečo sníva, len si to nemusí pamätať.

V snoch vidíme len tváre, ktoré poznáme z reality.

Vo sne nikdy nemôžeme vidieť niekoho, koho sme ešte nevideli. Je jedno, či sme človeka stretli naživo, videli kráčať po ulici alebo to bol niekto vystupujúci v televízii. Ale ak sa predsa niekomu sníva o neznámom človeku, aj tak  ho v živote videl alebo stretol minimálne raz.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií