Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Finančná správa klepla po prstoch daňovému podvodníkovi, obchodoval iba na papieri a štát chcel obrať o takmer dva milióny

Ide o daňového podvodníka, ktorý obchodoval s mobilnými telefónmi.

3.11.2022 (Webnoviny.sk) – Kontrolóri finančnej správy odhalili daňového podvodníka, ktorý obchodoval s mobilnými telefónmi. Pri odpočítaní dane pri nadobudnutí tovaru si chcel nezákonne uplatniť sumu takmer 1,8 milióna eur.

Na tento podvod však prišli kontrolóri finančnej správy. Počas daňovej kontroly zistili, že dodanie tovaru na územie Slovenska bolo vedené „len na papieri“. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.

Fiktívna dodávka telefónov

Daňový subjekt deklaroval, že tovar nadobudol z členských štátov Európskej únie a následne ho dodával do iných členských štátov. Kontrolóri sa zamerali na overenie splnenia podmienok odpočítania dane pri nadobudnutí tovaru.

V rámci medzinárodnej výmeny daňových informácií požiadali viaceré zahraničné finančné správy o preverenie údajov vykazovaných kontrolovaným daňovým subjektom.

Z odpovedí na žiadosti kontrolóri zistili, že tovar vôbec nebol dodaný na územie Slovenskej republiky a z uvedeného dôvodu nevznikol nárok na odpočítanie dane.

Pokus o miliónový odpočet DPH

Vďaka tomuto úsiliu sa im podarilo zachrániť v štátnom rozpočte nemalú sumu. Celková výška dorubeného rozdielu dane po kontrole totiž dosiahla takmer 1,8 milióna eur.

Nárok na odpočítanie dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká len platiteľovi dane, ktorý nadobudol takýto tovar a miestom jeho nadobudnutia, teda skončenia jeho odoslania alebo prepravy, je Slovenská republika.

V rámci systému medzinárodnej výmeny informácií, v ktorej je zapojená aj slovenská finančná správa, má každý členský štát Európskej únie možnosť získať údaje aj z iných členských štátov a tak overiť správnosť podaného daňového priznania našich daňových subjektov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Daňový podvod
Zdroj: Webnoviny.sk – Finančná správa klepla po prstoch daňovému podvodníkovi, obchodoval iba na papieri a štát chcel obrať o takmer dva milióny © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií