Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Horory podľa skutočnosti: Nevideli ste ich? Bude vás mraziť! (I.diel)

Pozrite sa s nami na horory podľa skutočnosti. Čakajú vás znepokojivé príbehy!  Horory vždy mali a budú mať svoju stálu základňu fanúšikov. Prednedávnom sme vám priniesli článok o najlepších hororoch roka 2019,  a to dokonca  na pokračovanie.

Niektoré horory nás vedia poriadne vystrašiť. Iné môžu okrádať o spánok. Sú však aj také, ktoré tieto pocity spájajú. A môžu v nás vyvolať aj množstvo otáznikov.

Patria sem horory podľa skutočnosti. Na pokračovanie vám prinášame výber skutočných príbehov, ktoré sa dočkali filmového spracovania.

Americká kliatba (2005)

Réžia: Courney Solomon

Dĺžka: 91 minút

Našu výberovú topku hororov začneme duchárskou snímkou s názvom Americká kliatba. Príbeh sa opiera o zdokumentované fakty, ktoré sa odohrali začiatkom 19. storočia v Amerike.

Film je výnimočný svojím príbehom. Americká kliatba je založená na základe jediného zdokumentovaného prípadu v histórii Spojených štátov, kedy duch spôsobil smrť človeka. Prípad je spečatený vo viac ako dvadsiatich knihách.

Dej sa odohráva niekedy okolo roku 1820 v Red River, v štáte Tennessee, kde si na jednej usadlosti šťastne nažívajú John Bell s manželkou Lucy a ich deťmi, až kým nevznikne spor medzi Bellovcami a ich susedou, ktorú miestni obyvatelia považujú tak trochu za čarodejnicu. Tá prisahá, že uvalí kliatbu na rodinu, no zvlášť na Johna a najstaršiu dcéru Betsy. Takto opisuje dej portál Cinemaview.

V dome sa naraz začne diať krutý teror, ktorý naberá na intenzite. Redakcia Klocher uberá body najmä za zmätočný záver filmu. Napriek tomu, vidíme veľké plus v oprášenom, nie tak známom, príbehu. Film ťaží z atmosféry a výkonu hlavných postáv.

Veronica (2017)

Režia: Paco Plaza

Dĺžka: 81 min

Do nášho výberu sa dostal aj španielsky horor s názvom Veronica. Spúšťačom tragických udalostí je známa hra Ouija. Presne tá hrôzostrašná hra, ktorá bola v minulosti obľúbená vo všetkých vrstvách spoločnosti.

https://www.youtube.com/watch?v=lQW5I5tCy28

Podľa niektorých je to len nevinná hra. Podľa slov ďalších, slúži ako komunikačný kanál s duchmi. Tak či onak, špiritistická tabuľka pokrytá písmenami a číslami navždy zmení životy detí. Najmä mladej Veroniky. Renomovaný režisér sa nechal inšpirovať skutočnými policajnými zložkami.

V  roku 1992 objavila polícia v madridskom byte Veronikine mŕtve telo. O čom je film? Čo predchádzalo jej smrti? „Hlavná hrdinka Veronica jedného dňa začne tak trochu z nudy vyvolávať svojho mŕtveho kamaráta, navštívi ju však zosnulý otec. A od tohto momentu začína tá správna duchárčina. Hýbu sa veci, v pozadí behajú tiene, ozývajú sadivné zvuky – jednoducho horor, ako má byť. Všetko podľa webu Mirror však ešte graduje tým, že vás režisér uvádza do neistoty ohľadom reality a ilúzií, v ktorých sa nevyzná sama hlavná hrdinka. Nikdy tak neviete, čo je a nie je pravda,“ uvádza web.

Exorcista (1973)

Réžia: William Friedkin

Dĺžka: 122 min

Klasika, ktorá aj dnes naháňa hrôzu. Azda o to viac, že je nakrútená podľa skutočných udalostí. Na sile príbehu neuberá ani to, že od živej nočnej mory ubehlo 70 rokov.

Jeden z najznámejších príbehov bol niekoľkokrát sfilmovaný. Opiera sa pritom o tragické udalosti z roku 1949. Chlapec menom Roland Doe  bol podľa záznamov posadnutý démonmi.

Pre vás, sme však vybrali hororovú snímku z roku 1973. Hlavnú postavu v ňom stvárnilo mladé dievča. Film si pre etickosť vyslúžil veľkú dávku kritiky. Bol zakázaný v Malajzii, Singapure a Veľkej Británii až do roku 1990. Prečo? Odpoveď nájdete možno v traileri.

Príbeh, ktorý opäť ožil pod taktovkou známeho režiséra vykresľuje život Regan, dcéry slávnej a bohatej herečky. Tá si zmeny na svojej dcére spočiatku nechce pripustiť. Dievčatko sa postupne mení na niečo, čo nepatrí do tohto sveta.

„Pretože na ňu matka nemá čas, tak si ani nevšimne, že sa dcérino správanie pomaly začína meniť. Hovorí sprosto a tvár sa jej kriví do desivého úškrnu. Matka vezme dievča na lekárske vyšetrenie. Po sérii veľmi podrobných vyšetrení sú lekári bezradní. Stav dievčaťa sa stále zhoršuje a teraz už napáda aj svoje okolie. Hlas sa jej mení a ona komunikuje so svojím okolím démonickým tónom. Jeden z lekárov príde s návrhom obrátiť sa na cirkevného špecialistu, exorcistu. Matka to sprvu považuje za hlúposť. Keď sa dievča zmení  na diabolského  netvora, ktorý zabije jej priateľa, nezostáva jej nič iné ,ako sa obrátiť na vyháňača diabla,“  opisuje takto hororové dielo Česko-Slovenská filmová databáza.

Nočná mora (2015)

Režisér: Rodney Ascher

Dĺžka: 91 minút

Film otvára dvere k nočným morám. Mapuje totiž ľudí, ktorí majú počas spánku desivé predstavy. Všetkých spája jeden úkaz. Všetci vidia čiernu postavu muža.

Všetkých spája jeden úkaz. Všetci vidia čiernu postavu muža.

Film vychádza zo štúdií spánkovej paralýzy.  Všetky zážitky, pocity a skúseností ľudí sú zachytené v tejto hororovej snímke. Pozriete si ju tiež?

Pozriete si občas horory podľa skutočnosti? Ktorý vás najviac vydesil?

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií