Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Hovoria mu brnenský Banksy: Pouličný umelec Timo tvorí graffiti a street art už dvadsať rokov, zaútočil aj na Zemana

Brnenský Banksy? Na jeho vtipnom graffiti a street artu v českom meste už vyrástla celá jedna generácia. Timo je autorom pouličných diel.

Brnenský Banksy a.k.a. „Timo“ vo svojich pouličných glosách nešetrí ani politikov a vyjadruje sa k aj závažný msociálnym problémom. Najviac ohlasu zrejme zaznamenal pred tromi rokmi práve jeho nápis na diaľničnom moste „Miloš Zeman je k * nda. F. Peroutka.“

Vtedy ho okomentoval aj hovorca Hradu Jiří Ovčáček: „Úbožiaci, ktorí stoja za touto akciou, si neuvedomujú, že najviac urážajú práve Ferdinanda Peroutku.“

„Keď som robil ten nápis, strašne som sa bál, že ma chytí policajti a zrežú, pretože je medzi nimi určite nemálo voličov Zemana. Ale potom som sa na to pozrel znova a strašne som sa tomu smial a predstavoval si toho Peroutka. Často sa mi stane, že niečo namaľujem a po pol roku si poviem: Prečo som to robil? Bolo to zbytočné. Ale u tohoto padám od smiechu stále znova,“ hovorí výtvarník Timo, ktorý poskytol Denníku N rozhovor len pod podmienkou zachovania anonymity.

V Brne sa objavil na moste pod diaľnicou nápis „Miloš Zeman je ku ** a“ – F. Peroutka. Zdroj: Marie Stránská, MAFRA

Timo vydáva knihu

„Myslím, že pre mnoho ľudí, keby ho poznali, by bolo prekvapenie, aký to je tichý človek so zmyslom pre duchovno, s láskou k prírode. Aj miesta si starostlivo vyberá a ten kontext je väčšinou premyslený,“ hovorí výtvarník Rudolf Brančovský pre ČT24. 

Tajomný pouličný umelec Timo, ktorý býva označovaný ako brnenského Banksy, vydáva knihu. A bude to stáť za to. Zatiaľ sa na ňu skladajú fanúšikovia.

S jeho umením sa už stretol takmer každý, kto v Brne býva alebo cez neho aspoň prechádza, jeho identitu však pozná málokto. Nenápadná, ale nápaditá prešmyčka, poézia na stenách domov alebo všetkými nenávidený zastrelený maskot Alzy namaľovaný na pilieri mosta u Zvonařky. Pre niekoho znamená Timova práca vandalizmus, väčšina ľudí ho však považuje za umelca.

Zborník všetkých jeho streetartových diel si už čoskoro budete môcť prelistovať. Bude mať skoro 200 strán a prakticky na každej z nich bude farebný obrázok.

Zdroj: Veronika Šikulová

O Banksym sme už tiež písali, prečítať si môžete aj jednom z jeho najznámejších diel, ktoré sa samo skartovalo na aukcii hneď po tom, ako ho predali. Tajomný umelec totiž do rámu zabudoval skartovačku.

Zaujímavý je určite aj francúzsky pouličný umelec Dran. Závislosť na internete, obťažovanie či právomoci autority sa stali témami jeho kontroverzných ilustrácií.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií