fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prezidentka Zuzana Čaputová zverejnila fotku v kroji. Čo tým chcela vyjadriť?

Prezidentka Zuzana Čaputová v nedeľu na svojom Facebookovom účte zverejnila fotku v kroji.

Máte tip? napíšte nám mailom

Cieľom fotky bolo poďakovať pani Danke, ktorá kroj ručne ušila a tiež každému, kto uchováva slovenský folklór.

“Ručne ušiť kroj, to sú hodiny a hodiny roboty, pekne steh za stehom…” povedala Danka Tropeková, autorka tejto krásnej vestičky, alebo brúcniku, ako ho v Oravskej Polhore nazývajú.

Brúcnik je pre mňa nielen pekným darčekom, ktorým ma potešili Oravčania na mojej nedávnej pracovnej ceste, ale najmä zhmotnenou spomienkou na pracovitých a vytrvalých ľudí z tohto regiónu.

Pani Danka sa k šitiu krojov dostala pred desiatimi rokmi úplnou náhodou, vďaka jej dcére, ktorá sa začala venovať folklóru. Keďže potrebovala vlastný kroj, rozhodla sa, že jej ho ušije sama. “Keď ho teraz po rokoch vidím, dobre sa na ňom zasmejem”, spomína. Dnes už vyšíva na kroje vlastné prvky a ornamenty a každý jeden kroj je jedinečný.

S pani Dankou som sa pri odovzdávaní kroja nestretla, keďže bola na vopred plánovanej ceste v zahraničí. No sľúbila som fotku. Chcem sa takto poďakovať jej a každému, kto uchováva náš krásny slovenský folklór,” napísala prezidentka Čaputová na sociálnej sieti.

Prečítajte si tiež:
Jednoduchá masáž pomohla tisíckam ľudí k lepšiemu zraku.
zuzana caputova kroj
zdroj: facebook.com/zcaputova
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj facebook
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií