fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Hromadné vykupovanie potravín: Dokáže to vláda zastaviť?

Na Slovensku i v celom svete dochádza k rabovaniu obchodov. Dôvodom je panika z koronavírusu, kvôli ktorej chcú ľudia zásobovať svoje domácnosti. Už pred niekoľkými týždňami sme informovali o nedostatku trvanlivých potravín vo väčšine supermarketov. Zdá sa, že tento stav tak rýchlo nepominie. Zasiahnuť by mala aj vláda, otázkou však zostáva, či skutočne dokáže zabrániť hromadnému vykupovaniu potravín.

Máte tip? napíšte nám mailom

Sociálne média sú plné fotografií prázdnych regálov v supermarketoch. Niektoré z nich dokonca obmedzili zásobovanie istého druhu tovaru. Položky, vrátane toaletného papiera, dezinfekčných prostriedkov, cestovín a konzervovaných potravín, chýbajú nielen v Európe, ale po novom aj v Austrálii a Amerike. Hromadné vykupovanie potravín zo strachu pred koronavírusom sa objavuje takmer v celom svete. Napriek tomu vlády mnohých krajín tvrdia, že na takéto zásobovanie ľudia nemajú dôvod.

Hromadné vykupovanie tovaru nie je nutné

K problému sa vyjadril predseda britskej vlády Boris Johnson. „Som presvedčený, že máme fantastické dodávateľské reťazce. Je dôležité, aby sa každý správal zodpovedne a o kúpe popremýšľal,“ uviedol Johnson. Britská vláda tvrdí, že je v poriadku ísť si nakúpiť tovar priamo do obchodu a neobjednávať si ho. To, čo však nie je v poriadku, je hromadné vykupovanie potravín.

Ide o úplne novú situáciu a podľa Paula Dobsona z Univerzity East Anglia vláda zatiaľ nemá právomoci na to, aby ju vyriešila. Podľa jeho očakávaní však predstavitelia vlády už čoskoro prehovoria s vedúcimi osobami supermarketov, aby zabezpečili dostatok žiadaného tovaru a obmedzili paniku. „Vláda by mohla mať veľmi užitočnú koordinačnú úlohu a myslím, že práve to je na trhu potrebné pre dosiahnutie istej stability,“ vysvetlil Dobson.

Prečítajte si tiež:
Miro Šmajda sa po rokoch od skončenia SuperStar zmenil na nepoznanie! Začal cvičiť a zmenil stravovanie
Hromadné vykupovanie potravín: Dokáže to vláda zastaviť?
zdroj: Getty Images

Zásobovanie je len pre bohatých

Reakcie britských maloobchodníkov sa výrazne líšia. Niekoľko obchodov zákazníkov informuje o obmedzenom predaji niektorých druhov tovaru, aby zamedzili úplného vypredaniu zásob. Napríklad zákazníci v britskom Tescu si môžu kúpiť maximálne päť kusov vybraného tovaru. To sa vzťahuje aj na antibakteriálne gély, utierky, spreje, cestoviny, mlieko a niektoré konzervované potraviny.

Jediná britská sieť supermarketov, ktorá ešte nezaviedla žiadne podobné opatrenia, je Iceland. Generálny riaditeľ Richard Walker prezradil, že hromadné nakupovanie potravín zaznamenali iba v pobočkách na juhu krajiny. Osobne verí, že hromadenie zásob je možnosťou len pre tých, ktorí si to po finančnej stránke môžu dovoliť.

Hromadné vykupovanie potravín: Dokáže to vláda zastaviť?
zdroj: TASR

Vláda na Slovensku má situáciu pod kontrolou

Situácia na Slovensku už nie je taká vyhrotená. Supermarkety majú neustály prísun nového tovaru. „Všetci predstavitelia slovenských aj zahraničných obchodných reťazcov nás ubezpečili, že majú dostatočné množstvo zásob potravín, úzko komunikujú s dodávateľmi a plynule dopĺňajú pulty,“ informovala ministerka pôdohospodárstva a vidieka Gabriela Matečná. Dodáva, že zásob potravín je dosť. Vláda zatiaľ nemusí robiť nijaké špeciálne opatrenia, aby predišla úplnému vyrabovaniu obchodov.

Prečítajte si tiež:
Dobrovoľníci vyčistili odpadom zamorenú pláž. Po dlhých rokoch sa tam vrátili morské korytnačky
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj BBC Pravda
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií