fbpx
Dobrovoľníci vyčistili odpadom zamorenú pláž. Po dlhých rokoch sa tam vrátili morské korytnačky

Dobrovoľníci vyčistili odpadom zamorenú pláž. Po dlhých rokoch sa tam vrátili morské korytnačky

Ľudia nemusia prírodu iba ničiť a devastovať. Dôkazom sú napríklad títo dobrovoľníci, ktorí znečistenú pláž zmenili na nepoznanie.

Pláž Versova v indickom Bombaji bola kedysi krásnou a čistou. Každoročne sem okrem turistov prichádzali i morské korytnačky, aby do piesku nakládli svoje vajíčka. Naposledy však tieto krásne živočíchy boli na tejto pláži pred dvadsiatimi rokmi.

Dôvod bol ten, že pláž bola stále viac a viac znečistená. Neznesiteľnú situáciu vzali do rúk dobrovoľníci, ktorí sa ju rozhodli vyčistiť. Za 85 týždňov vyzbierali neuveriteľných 13-tisíc ton odpadu, pričom množstvo bolo pre morský ekosystém toxické. Jeden z vedúcich projektu, ochranár Afroz Shah, označil túto akciu za jednu z najväčších na svete.

Zdroj: BoredPanda
Zdroj: BoredPanda
Zdroj: BoredPanda
Zdroj: BoredPanda

Morské korytnačky, ktoré obývajú moria a oceány už milióny rokov, nedokážu prežiť v toxickom prostredí a nakoľko odpad na pláž bol toxickým, za posledné dve desaťročia sa ich počet na indickom pobreží rapídne znižoval. Príčinou však nebolo iba znečistenie, ale i masívny lov miestnych rybárov.

Práve tieto dva faktory spôsobili, že sa morské korytnačky dostali na zoznam druhov ktorým hrozí vyhynutie. Dobrovoľníci, ktorí pláž vyčistili však spravili okrem upratania omnoho viac. Korytnačky sa totiž opäť vracajú na bombajskú pláž, na ktorej ich nebolo vidieť dvadsať rokov. Opäť tam kladú vajíčka a vyzerá to tak, že situácia okolo ich druhu by sa mohla zlepšiť.

Zdroj: BoredPanda
Zdroj: BoredPanda
Zdroj: BoredPanda
Zdroj: BoredPanda
Zdroj: BoredPanda

 

 

 

Zdroj: https://www.boredpanda.com/sea-turtles-conservation-comeback/

Foto: https://www.boredpanda.com/sea-turtles-conservation-comeback/

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Výtvory tejto šéfkuchárky by sme jesť neodporúčali. Sú totiž z hliny a farby
Google+ Linkedin

Volám sa Ivana a aj napriek tomu, že ma môžete stretnúť (takmer) vždy v čiernej, milujem farby. Tie sú v mojom vnútornom svete a nebojím sa ich premietnuť ani do mojich vlasov. Preto sa občas cítim ako chameleón. Okrem farieb ma baví tvorba poézie, či prózy, ale rozhodne aj článkov. Vďaka ním totiž môžem rozširovať obzory nielen sebe, ale aj čitateľom, čo je podľa môjho názoru skvelé.