fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Inflácia v Nemecku dosiahla najvyššie čísla za takmer polstoročie, minister financií Lindner bije na poplach

Energie medziročne zdraželi o 38,3 percenta a potraviny o 11,1 percenta.

Máte tip? napíšte nám mailom

30.5.2022 (Webnoviny.sk) – Medziročná inflácia v Nemecku v máji stúpla na 7,9 percenta z aprílovej úrovne 7,4 percenta. Informoval o tom v pondelok Spolkový štatistický úrad. Májová inflácia v krajine je tak najvyššia za takmer polstoročie.

Ceny energií medziročne vzrástli o 38,3 percenta a potraviny v porovnaní s májom minulého roka zdraželi o 11,1 percenta.

Medzimesačne sa ceny v krajine v máji zvýšili o 0,9 percenta. Medziročná inflácia v Nemecku bola na vysokej úrovni 5,1 percenta už vo februári. V marci v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu stúpla nad sedem percent.

Nemecký minister financií Christian Lindner vyhlásil, že „hlavnou prioritou musí byť boj proti inflácii“. „Inflácia je enormným ekonomickým rizikom a musíme proti tejto inflácii bojovať, aby z nej nevznikla ekonomická kríza,“ povedal Lindner.

Nemecký štatistický úrad v pondelok zároveň informoval, že reálne zárobky v krajine v prvom kvartáli tohto roka v dôsledku inflácie oproti rovnakému obdobiu vlaňajška klesli o 1,8 percenta. Rast cien totiž prevážil nad nominálnym zvýšením miezd o štyri percentá.

Viac k témam: Inflácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Inflácia v Nemecku dosiahla najvyššie čísla za takmer polstoročie, minister financií Lindner bije na poplach © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Situácia na českom trhu práce bola stabilizovaná, nezamestnanosť medziročne klesla
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií