fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Január je mesiac kreativity. Viete, ako ju rozvíjať a naplno využiť?

Máte tip? napíšte nám mailom

Január je medzinárodný mesiac kreativity. Možno je to ideálny čas, zmeniť niečo vo svojom živote a kreativita tomu môže výrazne dopomôcť. Viete, ako byť tvorivý a jedinečný?

Kreativita je v dnešnom svete dôležitá

Kreativita sa v našom živote objavuje pomerne skoro. Ako deti si vymýšľame rôzne hry alebo imaginárnych kamarátov, predstavujeme si strašidlá, jednorožcov alebo obrov. Prezliekame sa za pirátov, víly, rozprávkové postavičky z vlastnoručne vyrobených masiek alebo kostýmov. Kreatívne nápady v detstve sú úplne bežné, ale rokmi sa môžu vytratiť. Kreativita je schopnosť tvoriť, vymýšľať nové nápady a realizovať ich. Hoci je neraz spájaná najmä s umeleckým svetom, kreativitu  dnes treba všade. Do nového nápadu, receptu, projektu, vynálezu alebo počítačového programu človek vkladá aj kúsok seba samého. Dobrou správou je, že je to schopnosť, ktorá sa dá u každého človeka rozvíjať a zlepšovať.

Naučte sa ju rozvíjať

Niekto má kreatívnych nápadov ako maku, iný na nich musí trocha popracovať. Rodia sa vo vašej hlave ťažšie? Skúste si ich zapisovať, pretože môžu prísť v okamihu, keď nad nimi nemôžete uvažovať. Každý deň si zapíšte niekoľko myšlienok, nápadov alebo inšpirácií, čo môžete nasledujúci deň urobiť inak alebo lepšie. Zaujímavou možnosťou je kreslenie svojich nápadov. Kreslenie spúšťa kreatívne myslenie a ľahšie si svoje myšlienky zapamätáte. Nemusíte byť predsa akademický maliar, aby ste si do svojho poznámkového bloku kreslili, no nie? Nové nápady prídu, keď navštívite neznáme miesta, alebo skúsite nevšedné zážitky. Vypnite si na chvíľu mobil alebo počítač a vydajte sa do mesta, na prechádzku, do reštaurácie alebo do prírody. Byť offline je dnes malým umením, ale kreativita vďaka nemu porastie.

Prečítajte si tiež:
Žiaci na tejto škole sú skutočne empatickí. Pozrite sa, ako medzi seba prijali chlapca s postihnutím
Január je mesiac kreativity. Viete, ako ju naštartovať a naplno využiť?
Pixabay.com

Obklopte sa tým, čo máte radi

Príjemné prostredie je zdrojom skvelých nápadov, lebo sa v ňom cítite uvoľnene a dobre. Pomôcť môže aj stretávanie sa s inými ľuďmi, s ktorými si môžete vymieňať postrehy a inšpirácie. Nad šálkou kávy alebo čaju sa diskutuje dobre a ľahšie potom zrealizujete to, na čo myslíte. Ak sa vám niečo nepodarí, nezúfajte a nesnažte sa silou mocou niečo vymyslieť. Dajte si chvíľku pauzu a vyčistite si hlavu pri svojich koníčkoch. Keď budete veselí a spokojní, pôjde to ľahšie. Inšpirovať sa môžete zaujímavými knihami alebo internetom. Riadiť sa treba vlastným rozumom, ale kreativita sa dá nakopnúť aj vďaka cudzím nápadom.

https://www.instagram.com/p/B6sxQcQnMR2/

Prečítajte si tiež:

Syndróm pracovného vyhorenia sa môže týkať aj vás! Ako sa ho zbaviť?

Zdroj: ican.sk  kreativita.info eduworld.sk sme.sk websupport.sk  umeniekreativity.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií