Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Liečba umením arteterapia pomáha malým aj veľkým

Cítite smútok, depresiu a nedokážete nájsť úľavu? Máte pocit, že nič nie je v poriadku? Liečba umením, arteterapia, pomôže deťom i dospelým, aby sa cítili omnoho lepšie.

Liečba umením arteterapia – čo to je?

Denne sa stretávame s množstvom cudzích slov. Niektoré len prejdú okolo nás, iné si zapamätáme. Arteterapiu by sme mohli popísať ako druh psychoterapie, ktorá je tu pre deti, dospelých aj mentálne alebo telesne postihnutých ľudí. U poslednej spomenutej skupine pomáha s rozvojom tvorivých schopností a komunikácie. Pomôcť však môže aj v prípade, ak ľudia potrebujú prekonať ťažké osobné problémy a depresiu. Zistilo sa, že je účinná aj pri liečení zo závislosti, pri poruchách prijímania stravy a pri problémoch so sebadôverou. Liečba umením Arteterapia je neverbálna.

Poďme spolu kresliť

Môžeme ju charakterizovať ako terapiu výtvarnou činnosťou. Kresba, maľba, modelovanie slúžia na vyjadrenie myšlienok, pocitov a vnemov, ktoré človek nevie alebo nechce povedať nahlas. Ľudí oslovuje aj preto, že je bez slov a cez množstvo výtvarných prostriedkov  sa vyjadrujú jednotlivé problémy. Pri ťažkej životnej situácii alebo traumatickej udalosti sa slová hľadajú ťažko. Takto sa emócie dostanú na povrch bez toho, aby ste o nich rozprávalo. Nezáleží na tom, aké krásne vaše dielo bude. Liečba umením arteterapia slúži na to, aby ste pochopili, čo sa deje vo vašom vnútri.

View this post on Instagram

Shaped chatacters, when I've painted this it was may and in Tuscany it was snowing, time was really slow and I had a lot of time/space to focus on my paintings. My process: I normally start with simple shapes and then I develop something figurative on it with black and white lines. I love to focus on few elements, very simple trying to create an intresting composition, balancing weights and colours. How many creatures can u recognize? What is your process of painting? Original: SOLD ⭕ Printings: available ✔ . . . . . . #naturalpatterns #naturalshape #watercolor_guide #indigolovers #patterndesign #watercolor_planet #artandnature #acuarelasobrepapel #pinturaacuarela #watercolorpaintings #sardinianart #arteterapia #artist_sharing #artistoninsta #childrenillustration #bcbf #artandnature #art_we_inspire #tempuradesign #watercolorlove #creatività #creatividade #watercolor_daily #patternobserver #archespaper #borcianiebonazzi #children_illustration

A post shared by Daniela Masia | Art (@d.masia) on

Používa sa pri malých aj veľkých

Zaujalo vás to? Môžete skúsiť kurz arteterapie. Terapia prebieha s terapeutom, ktorý presne vie, ako má postupovať, ak „krváca“ ľudské srdce. Je vhodná pre každého, kto je ochotný tvoriť. Pre deti je to ako forma hry, neraz omnoho prijateľnejšia ako slová, ktoré im nemusia veľa hovoriť.  Dospelí sa obávajú, či nebudú na smiech pre svoje nedokonalé kresby. Človek ale nemusí mať talent, aby dokázal svoje emócie nakresliť na papier. Duševné zdravie je rovnako dôležité ako fyzické, a preto sa oň treba tiež dôkladne starať.

https://www.instagram.com/p/B3-bh5vge4C/

Vyskúšajte ju doma

Túžite po relaxe, oddychu a akomsi pokoji od všetkého zhonu, ktorý okolo vás je? Arteterapia môže byť skvelým spôsobom, ako si vyčistiť hlavu aj v pohodlí domova. Možností je niekoľko. Uvoľniť sa môžete pri maľovaní prstom. Deťom to ale nedovoľte bez dozoru, inak by ste mohli mať steny plné nových motívov. Skúste si kresliť mandaly alebo si vyberte omaľovánky pre dospelých. Vyberajte si farby, ktoré vo vás vyvolávajú pokoj a radosť. Skvelou možnosťou je aj vytvorenie vlastnej zenovej záhradky a kreslenie do piesku. Najlepšie ide na záver – zoberte papier, ceruzky a vydajte sa kresliť do prírody. Park, sad, záhrada, les – naberiete nové sily.

Prečítajte si tiež:

Aromaterapia pohladí telo aj dušu: Ako si vybrať kvalitný éterický olej?

 

Zdroj: nazdravie.sk  magickazena.sk  slovenskypacient.sk  eduworld.sk  ziv.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií