fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Jasný bolid rozjasnil ráno oblohu. Dopadol na zem

V piatok 29. januára ráno zaznamenali českí a poľskí astronómovia jasný bolid, ktorý bol zachytený aj na videu. Vzhľadom na hlasité zvuky pri jeho výbuchu sa vedci domnievajú, že mohol dopadnúť aj na zem.

Máte tip? napíšte nám mailom

V piatok 29. januára bol medzi 7:04:54 a 7:04:58 zaznamenaný jasný meteor – bolid, ktorý bol po niekoľkých minútach doprevádzaný hlasnými zvukovými prejavmi.

Jasný meteor pozorovali v oblasti severného Česka, pričom hlasitý zvuk pravdepodobne výbuchu meteoru bol zaznamenaný v okolí Prahy. Podľa českých astronómov nie je vylúčené, že potenciálny meteorit dopadol aj na zemský povrch.

Kvôli nepriaznivému počasiu boli v okolí Prahy a južnejšie nepriaznivé podmienky na sledovanie. Jasný bolid ale zachytili bezpečnostné kamery a autokamery na juhu Poľska.

Kamery českých astronómov priamo nezachytili jasný bolid, no veľmi presné prístroje zaznamenali svietenie tohoto javu a to aj cez oblačnosť.

Pád bolidu, čo je názov pre veľmi jasný meteor, je zriedkavým javom. Napriek tomu nejde v našej oblasti o raritu. Pozorovať ich môžeme po celom svete, no v podstatne nižšej frekvencii ako pády meteorov počas obdobia meteorických rojov.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií