fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kazašské hlavné mesto sa bude opäť nazývať Astana, parlament schválil aj predĺženie prezidentského obdobia na 7 rokov

Prezidentské obdobie sa síce predlžuje, ale zmeny zároveň bránia akémukoľvek prezidentovi uchádzať sa o druhé funkčné obdobie.

Máte tip? napíšte nám mailom

17.9.2022 (Webnoviny.sk) – Kazašský parlament v piatok jednomyseľne podporil zmeny ústavy, ktoré by predĺžili prezidentské obdobie na sedem rokov a premenovali hlavné mesto Nur-Sultan na Astanu.

Zmeny sú súčasťou súboru politických a ekonomických reforiem, ku ktorým vyzval prezident Kasym-Žomart Tokajev po násilných protestoch, ktoré v januári otriasli krajinou a pripravili o život viac ako 200 ľudí.

Tokajev dal premenovať Astanu

Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, ktoré v piatok schválil kazašský parlament vo dvoch čítaniach, predlžujú prezidentské obdobie na sedem rokov zo súčasných piatich rokov, ale zároveň bránia akémukoľvek prezidentovi uchádzať sa o druhé funkčné obdobie. Umožňujú tiež premenovať hlavné mesto krajiny Nur-Sultan späť na Astanu.

Premenovanie Astany na Nur-Sultan bolo jedným z prvých krokov po tom, čo sa Tokajev v roku 2019 ujal moci, keď Nursultan Nazarbajev odstúpil.

Hlavným mestom bolo Almaty

Nazarbajev viedol Kazachstan tri desaťročia počas Sovietskeho zväzu aj po jeho vyhlásení nezávislosti v roku 1991. V roku 1997 spravil z Astany hlavné mesto, ktorým dovtedy bolo Almaty.

Po tom, ako Nazarbajev odstúpil, získal obrovský vplyv ako líder vládnej strany a bezpečnostnej rady krajiny. Tokajev ho však z týchto postov zosadil po januárových smrteľných nepokojoch.

Prečítajte si tiež:
Nórsko, Dánsko a Island pomôžu Švédsku a Fínsku, keby na nich niekto zaútočil pred vstupom do NATO

Viac k témam: Astana, Nur-Sultan, Ústava
Zdroj: Webnoviny.sk – Kazašské hlavné mesto sa bude opäť nazývať Astana, parlament schválil aj predĺženie prezidentského obdobia na 7 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií