fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Netuším, koho voliť v eurovoľbách. Ako sa mám rozhodnúť?

Máte tip? napíšte nám mailom

Voľby do Európskeho parlamentu budú od 23. do 26. mája. Na Slovensku prebehnú v sobotu 25. mája 2019 a mnohí ešte stále netušia, koho voliť.

Celoeurópske štvordňové voľby sa začali vo štvrtok 23. 5. v Británii a Holandsku.

V porovnaní s prezidentskými, parlamentnými či napríklad župnými sú tie európske u nás len málo populárne. V posledných eurovoľbách (v roku 2014) sa dokonca Slovensko umiestnilo na poslednej priečke z členských krajín s iba 13-percentnou volebnou účasťou.

Mnohé osobnosti sa zapájajú do kampaní s cieľom zvýšiť informovanosť a vyzvať ľudí k účasti. Zapojili sa napríklad Milan Lasica, Emília Vášáryová (vedeli ste o nej, že miluje rock?!), Táňa Pauhofová, Ján Koleník, Richard Stanke, Ľuboš Kostelný, raper Strapo či stand-up komička Lujza Garajová Schrameková. Písali sme o tom pred dvoma týždňami.

Ako voliť?

Kandiduje 31 subjektov, pričom krúžkujeme maximálne dve mená, no len na jednej kandidátke. Zoznam kandidátov na poslancov Europarlamentu nájdete tu.

Zjednodušene povedané: do Európskeho parlamentu posielame politický subjekt, s ktorého názormi sa najviac stotožňujeme a chceme, aby nás zastupoval. Maximálne dvoch poslancov si môžeme vybrať z tej jednej konkrétnej kandidátky; tým dáme svoj preferenčný hlas, teda ich “posunieme” hore.

Prečítajte si tiež:
Šokujúca správa: Populárna youtuberka zomrela po zrážke na elektrickej kolobežke

Za Slovensko bude v Európskom parlamente sedieť 14 poslancov, volíme si ich na 5-ročné obdobie.

Voľby sa konajú v sobotu 25. mája od 07.00 h do 22.00 h.

Keď netušíte, podľa čoho sa máte rozhodnúť, pomôcť môže volebná kalkulačka

Mnohí ľudia svoju neúčasť na eurovoľbách odôvodňujú tým, že nevedia, koho z kandidátov by si mali zvoliť.

V tom prípade skúste volebnú kalkulačku – ide o iniciatívu mimovládnych organizácií tá vám napovie, ktoré strany majú podobné politické názory ako vy. Dokonca môžete určiť, ktorá z 22 otázok má pre vás väčšiu a ktorá menšiu váhu. Vo výsledku sa vám zobrazí graf znázorňujúci zhodu kandidujúcich strán s vašimi názormi a preferenciami.

“Kalkulačka” je aj v slovenskom jazyku. Výborná pomôcka pre tých, ktorí eurovoľbám doposiaľ nevenovali veľkú pozornosť a narýchlo si už nestíhajú preštudovať programy jednotlivých kandidátov.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií