fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kolíkovej novela infozákona je ďalším krokom k zvýšeniu transparentnosti verejnej správy, zavádza niekoľko zmien (video)

Do medzirezortného pripomienkovania predložil rezort spravodlivosti novelu infozákona, ktorá má zvýšiť transparentnosť verejnej správy.

Máte tip? napíšte nám mailom

9.9.2022 (Webnoviny.sk) – Ministerka spravodlivosti v demisii Mária Kolíková (klub SaS) predložila do medzirezortného pripomienkovania novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Novela infozákona je podľa Kolíkovej ďalším krokom k zvýšeniu transparentnosti verejnej správy.

“Návrh zákona v zásadnej miere pokrýva požiadavky vyplývajúce z programového vyhlásenia vlády. Pri tvorbe návrhu zákona sme tiež do úvahy brali aj diskusie s povinnými osobami vrátane územnej samosprávy, s mimovládnym sektorom, či napríklad poslancami parlamentu,” uviedla na tlačovej besede Kolíková.

Zverejňovanie informácií o osobách

Novela infozákona v súlade s programovým vyhlásením vlády zavádza novú definíciu povinnej osoby a rozširuje povinnosti vyplývajúce zo zákona o slobodnom prístupe k informáciám aj na štátne firmy a dcérske spoločnosti štátnych firiem. Okrem toho zavádza aj povinné zverejňovanie informácií o osobách, ktoré sa uchádzajú o verejnú funkciu, ako aj o samotných verejných funkcionároch.

Ďalej sa ustanovuje povinnosť zverejňovať všetky dodatky k povinne zverejňovaným zmluvám, zároveň sa ruší výnimka pre nesprístupňovanie ich príloh a predlžuje sa lehota povinného zverejnenia zmlúv na desať rokov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Prečítajte si tiež:
Hlas-SD bude na komunálne a župné voľby pripravený bez ohľadu na termín, ktorý „vláda zmätku a chaosu“ zvolí

Zavedenie právnej úpravy

Na základe záväzku z programového vyhlásenia vlády vypúšťa výnimku zo zverejňovania zmlúv Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS), keďže skúsenosti a pochybné obchody s pozemkami ukázali, že je verejným záujmom, aby NDS zverejňovala zmluvy týkajúce sa vysporiadania vlastníctva nehnuteľností.

Snahou novely infozákona je taktiež zaviesť právnu úpravu, v dôsledku ktorej by mali byť štúdie a analytické materiály vyhotovené za verejné zdroje a sprístupňované vo väčšej miere ako v súčasnosti. „Sprístupnenie štúdií, analýz alebo iných obdobných materiálov na žiadosť posilní transparentnosť a umožní lepšie kontrolu účelnosti vynaloženia verejných prostriedkov zo strany verejnosti,” uviedlo MS SR.

Viac k témam: Infozákon
Zdroj: Webnoviny.sk – Kolíkovej novela infozákona je ďalším krokom k zvýšeniu transparentnosti verejnej správy, zavádza niekoľko zmien (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií