Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vo Francúzsku nahrádzajú pesticídy sliepkami. Škodlivý hmyz sa pre nich stáva dôležitým zdrojom bielkovín

Vedeli ste, že sliepky okrem toho, že znášajú vajíčka, môžu byť užitočné i v boji proti škodcom?

Poľnohospodári neustále zdôrazňujú návrat k prírodným prostriedkom, zvlášť ak ide o ničenie škodlivého hmyzu. Rovnakého názoru je i Christophe Bitault, francúzsky odborník, ktorý sa ovocným sadom a plodinám venuje už 12 rokov. Zdôrazňuje, aby sa obmedzilo používanie pesticídov, ktoré majú negatívny vplyv na kvalitu života a zdravia zvierat i ľudí.

Na začiatku marca sme písali o včelách, ktorým by sprísnenie používania pesticídov zo strany vlády veľmi pomohlo. Predstavujú pre nich obrovskú hrozbu.

Sliepky namiesto pesticídov

Bitault neustále hľadá nové spôsoby, ako zefektívniť túto oblasť s ohľadom na životné prostredie. Nedávno sa rozhodol uviesť na trh novinku na ochranu ovocných sadov – sliepky, ktoré pesticídom nedajú šancu. Urobili pokus: „Umiestnili sme 80 sliepok na 3 hektáre, ostatné pozemky sme z výskumu vynechali, sliepky sme tam nepúšťali.”

Zdroj: upsocl.com

Počas prvého roku vďaka sliepkam zmizlo 80 % drobného hmyzu, ktorý bežne napadne a zničí až 90 % ovocia. Do dnešného dňa chová Christophe približne 200 čiernych sliepok, ktoré sú rozmiestnené na vybrané miesta. Sú tiež nenáročné na chov, zvyčajne im vystačí tento hmyz, ktorý je bohatý na bielkoviny.

Šťastné sliepky = šťastné vajcia

Navyše poľnohospodári tvrdia, že sliepky vďaka tomu nesú veľmi dobré a kvalitné vajcia, nazývajú ich aj ako „šťastné vajcia”, hydina má totiž dostatok výbehu. Christophe tvrdí, že vajcia týchto sliepok kuchári milujú. Dôraz kladie na čerstvosť a veľmi dobrú kvalitu života zvierat, ktoré na svojej farme chová – okrem sliepok je to aj 120 oviec.

Zdroj: upsocl.com

Ak chcete, aby boli vaše sliepky šťastné a niesli rovnako šťastné vajcia ako tie Christopheove, vyrobte im napríklad hojdačku. Zabudnúť by ste nemali ani na moderné a úsporné nášľapné kŕmidlo či na plastovú napájačku určenú pre kuriatka a sliepky pri podlahovom chove. Viac si prečítate tu.

 

Zdroj upsocl
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií