Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Aký vplyv má na koronavírus počasie a znečistený vzduch?

Koronavírus je aktuálne veľmi vážny problém po celom svete. Jeho správanie študujú stovky vedcov, ktorí sa snažia zistiť, ako dlho a v akých podmienkach dokáže vírus prežiť. Už dnes však vieme niekoľko faktov.

Koronavírus, ktorý aktuálne sužuje našu planétu a má označenie SARS CoV-2 je veľmi horúcou témou a stovky vedcov pracujú nielen na výskume vakcíny, ale aj na sledovaní správania sa tohto vírusu, jeho mutáciám a hľadajú odpovede na základné otázky: Ako dlho vírus dokáže prežiť ? Či ho ovplyvňuje počasie? Či ho ovplyvňuje znečistený vzduch?

Koronavírus sa začal výrazne šíriť v oblastiach, ktoré sú dlhodobo veľmi znečistené

Najzaujímavejším faktorom je prepojenie vírusu na znečistené prostredie. Vírus sa síce šíri po celom svete, ale najzaujímavejšie je na ňom to, že sa začal výrazne šíriť predovšetkým v oblastiach, ktoré sú dlhodobo veľmi znečistené a patria k najznečistenejším na našej planéte.

Ide napríklad o čínsku provinciu Wuhan, či sever Talianska. Vedcom sa tak hneď naskytla otázka, či práve neexistuje súvislosť so znečisteným ovzduším, ktoré ovplyvňuje dlhodobo ľudské zdravie, napríklad v podobe zníženej kapacity pľúc a šírením nového koronavírusu.

Znečistený vzduch má vplyv na dýchacie cesty

Je klinicky preukázané to, že znečistený vzduch má vplyv na dýchacie cesty. Ak by sa aj nepreukázala súvislosť, že vírus sa lepšie šíri v znečistenom prostredí, tak je jednoznačné a preukázané, že ľudia, ktorí žijú v znečistených oblastiach, sú potom náchylnejší na respiračné problémy a prípadné vírusové ochorenie má rýchlejší a ťažší priebeh, čo ukazuje aktuálna situácia na severe Talianska či v čínskych provinciách.

Situácia v Taliansku

V médiách sa v posledných hodinách skloňuje to, že kolaps zdravotníctva, ktorý teraz panuje v niektorých talianskych provinciách zasiahne aj naše územie a sme len 10 – 14 dní od stavu, aký je v Taliansku. No toto je zatiaľ len zbytočná panika. Už teraz sa situácia v Taliansku pri započítaní oneskorenia zreteľne odlišuje napríklad od Nemecka. Tam majú 2 750 nakazených a 6 mŕtvych, zatiaľ čo v Taliansku mali pri tomto počte chorých a mŕtvych podstatne viac.

Znečistený vzduch dopomáha k lepšiemu šíreniu vírusu

Znečistený vzduch však môže dopomáhať k lepšiemu šíreniu vírusu. V ňom sa totiž nachádzajú prachové mikročastice PM10 a predovšetkým ešte jemnejšie PM2.5, na ktoré sa vírus lepšie prichytí, a tým sa môže šíriť na väčšiu vzdialenosť.

koronavírus počasieStále častejšie sa špekuluje aj o tom, či teplejšie počasie zabráni šíreniu koronavírusu, ako je tomu v prípade chrípky, ktorá je sezónnou záležitosťou. Je fakt, že súčasné podmienky na severnej pologuli sú ideálne na šírenie rôznych vírusových ochorení. Aktuálne teploty navodzujú podmienky ako v chladničke, čo je ideálne aj na šírenie vírusov.

S rastúcou teplotou klesá schopnosť šírenia vírusu

Niekoľko štúdií preukázalo, že s rastúcou teplotou klesá schopnosť šírenia vírusu, častejšie zrážky zvyšujú počet nakazených a rastúca vlhkosť spomaľuje šírenie vírusov.

Nový koronavírus SARS CoV-2 je však ešte stále poriadne neprebádaný a nemožno ho teda ihneď zovšeobecňovať s doterajšími štúdiami. Niektoré súvislosti a vzťahy k prostrediu však dávajú nádej, že čoskoro budeme o víruse vedieť podstatne viac.

 

Zdroj ncbi imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií