fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Aj kosatky smútia! Mama prežívala hlboký žiaľ, 17 dní nosila na hlave svoje uhynuté mláďa

Samička kosatky dravej sa už vrátila k lovu a k šanteniu so svojím húfom. Má za sebou 1600 kilometrov dlhú “púť žiaľu” v mori, keď smútila nad smrťou svojho mláďaťa a najmenej 17 dní niesla na hlave jeho telo.

V pondelok o tom informoval portál spravodajskej televízie Sky News s odvolaním sa na výskumníkov.

Vedci, ktorí sa o smútiacu matku-kosatku už začali báť, videli tohto dravca v sobotu v prielive Haro Strait, západne od súostrovia San Juan pri pobreží amerického štátu Washington, ako naháňa a loví lososy. Kosatka teda nakoniec nechala mŕtve mláďa “odísť”. Jeho telo sa už začalo rozkladať.

Výskumníci označili kosatku ako J35, ale s láskou jej dali aj indiánske meno Tahlequah.

Zábery, ako matka nesie mláďa, ktoré sa narodilo 24. júla a následne uhynulo, pritiahli pozornosť celého sveta. Odborníci zistili, že samička kosatky práve prechádza “procesom hlbokého žiaľu”.

Uviedli tiež, že matke pomohli niesť mŕtve mláďa ďalšie kosatky – známe tým, že nad svojimi mŕtvymi smútia.

Svedkovia dokonca opísali, že skupina kosatiek, ktorá trpela aj nedostatkom lososov, sa po smrti mláďaťa zhromaždila v malej zátoke na akýsi “smútočný obrad”.

Experti sa obávali o matkino zdravie, pretože minula veľa času a energie držaním tela mláďaťa, aby nekleslo na dno.

Centrum pre výskum veľrýb teraz uviedlo, že Tahlequahina “púť žiaľu” sa už skončila a že sa správa “pozoruhodne čulo”. Z fotografií vidieť, že je tiež “v dobrom fyzickom stave”. Kosatka dravá je v angličtine známa ako “killer whale”, čiže veľryba-zabijak.

“Mŕtvola sa pravdepodobne potopila na dno v úžine Georgia Strait neďaleko kanadského mesta Vancouver, vo vodách mora Salish Sea, a výskumníci zrejme nebudú mať možnosť vykonať obhliadku ani pitvu,” dodalo centrum, ktoré citoval portál televízie Sky News.

Zdroj: http://www.teraz.sk/zahranicie/kosatka-ukoncila-put-zialu/342393-clanok.html

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií