fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Aj kosatky smútia! Mama prežívala hlboký žiaľ, 17 dní nosila na hlave svoje uhynuté mláďa

Máte tip? napíšte nám mailom

Samička kosatky dravej sa už vrátila k lovu a k šanteniu so svojím húfom. Má za sebou 1600 kilometrov dlhú “púť žiaľu” v mori, keď smútila nad smrťou svojho mláďaťa a najmenej 17 dní niesla na hlave jeho telo.

V pondelok o tom informoval portál spravodajskej televízie Sky News s odvolaním sa na výskumníkov.

Vedci, ktorí sa o smútiacu matku-kosatku už začali báť, videli tohto dravca v sobotu v prielive Haro Strait, západne od súostrovia San Juan pri pobreží amerického štátu Washington, ako naháňa a loví lososy. Kosatka teda nakoniec nechala mŕtve mláďa “odísť”. Jeho telo sa už začalo rozkladať.

Výskumníci označili kosatku ako J35, ale s láskou jej dali aj indiánske meno Tahlequah.

Zábery, ako matka nesie mláďa, ktoré sa narodilo 24. júla a následne uhynulo, pritiahli pozornosť celého sveta. Odborníci zistili, že samička kosatky práve prechádza “procesom hlbokého žiaľu”.

Uviedli tiež, že matke pomohli niesť mŕtve mláďa ďalšie kosatky – známe tým, že nad svojimi mŕtvymi smútia.

Svedkovia dokonca opísali, že skupina kosatiek, ktorá trpela aj nedostatkom lososov, sa po smrti mláďaťa zhromaždila v malej zátoke na akýsi “smútočný obrad”.

Prečítajte si tiež:
Mesto Trnava spúšťa projekt: Bicykel do každej rodiny

Experti sa obávali o matkino zdravie, pretože minula veľa času a energie držaním tela mláďaťa, aby nekleslo na dno.

Centrum pre výskum veľrýb teraz uviedlo, že Tahlequahina “púť žiaľu” sa už skončila a že sa správa “pozoruhodne čulo”. Z fotografií vidieť, že je tiež “v dobrom fyzickom stave”. Kosatka dravá je v angličtine známa ako “killer whale”, čiže veľryba-zabijak.

“Mŕtvola sa pravdepodobne potopila na dno v úžine Georgia Strait neďaleko kanadského mesta Vancouver, vo vodách mora Salish Sea, a výskumníci zrejme nebudú mať možnosť vykonať obhliadku ani pitvu,” dodalo centrum, ktoré citoval portál televízie Sky News.

Zdroj: http://www.teraz.sk/zahranicie/kosatka-ukoncila-put-zialu/342393-clanok.html

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií