Aj kosatky smútia! Mama prežívala hlboký žiaľ, 17 dní nosila na hlave svoje uhynuté mláďa

Aj kosatky smútia! Mama prežívala hlboký žiaľ, 17 dní nosila na hlave svoje uhynuté mláďa

reklama

Samička kosatky dravej sa už vrátila k lovu a k šanteniu so svojím húfom. Má za sebou 1600 kilometrov dlhú “púť žiaľu” v mori, keď smútila nad smrťou svojho mláďaťa a najmenej 17 dní niesla na hlave jeho telo.

V pondelok o tom informoval portál spravodajskej televízie Sky News s odvolaním sa na výskumníkov.

Vedci, ktorí sa o smútiacu matku-kosatku už začali báť, videli tohto dravca v sobotu v prielive Haro Strait, západne od súostrovia San Juan pri pobreží amerického štátu Washington, ako naháňa a loví lososy. Kosatka teda nakoniec nechala mŕtve mláďa “odísť”. Jeho telo sa už začalo rozkladať.

Výskumníci označili kosatku ako J35, ale s láskou jej dali aj indiánske meno Tahlequah.

reklama

Zábery, ako matka nesie mláďa, ktoré sa narodilo 24. júla a následne uhynulo, pritiahli pozornosť celého sveta. Odborníci zistili, že samička kosatky práve prechádza “procesom hlbokého žiaľu”.

Uviedli tiež, že matke pomohli niesť mŕtve mláďa ďalšie kosatky – známe tým, že nad svojimi mŕtvymi smútia.

Svedkovia dokonca opísali, že skupina kosatiek, ktorá trpela aj nedostatkom lososov, sa po smrti mláďaťa zhromaždila v malej zátoke na akýsi “smútočný obrad”.

Experti sa obávali o matkino zdravie, pretože minula veľa času a energie držaním tela mláďaťa, aby nekleslo na dno.

Centrum pre výskum veľrýb teraz uviedlo, že Tahlequahina “púť žiaľu” sa už skončila a že sa správa “pozoruhodne čulo”. Z fotografií vidieť, že je tiež “v dobrom fyzickom stave”. Kosatka dravá je v angličtine známa ako “killer whale”, čiže veľryba-zabijak.

“Mŕtvola sa pravdepodobne potopila na dno v úžine Georgia Strait neďaleko kanadského mesta Vancouver, vo vodách mora Salish Sea, a výskumníci zrejme nebudú mať možnosť vykonať obhliadku ani pitvu,” dodalo centrum, ktoré citoval portál televízie Sky News.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Čo vidíš na obrázku ako prvé? Tvoja odpoveď o tebe mnohé prezradí

Zdroj: http://www.teraz.sk/zahranicie/kosatka-ukoncila-put-zialu/342393-clanok.html

reklama
Google+ Linkedin

Autor príspevku:

Obdivovateľka umenia vo všetkých jeho formách, hľadajúca a nachádzajúca ho všade okolo seba. Fotografiami si zaznamenávam svet, najradšej cez dokumentárnu fotografiu, ľudí a ich príbehy. Rada si tieto príbehy aj píšem a hrám.