fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kráľovná Alžbeta II. prehovorila: Verí, že koronavírus porazia

Kráľovná Alžbeta II. prehovorila k obyvateľom Veľkej Británie a Spoločenstva národov (Commonwealth) vo svojom mimoriadnom televíznom prejave. Podarilo sa jej upokojiť občanov?

Máte tip? napíšte nám mailom
Kráľovná Alžbeta II. mala túto nedeľu 5. apríla 2020 mimoriadny prejav. Počas neho poďakovala všetkým Britom za úsilie počas tejto krízy koronavírusu. Zároveň im nechala odkaz plný nádeje. Podarilo sa jej už teraz napätú situáciu opokojiť? Pozrime sa na jej štvorminútový prejav.

Historický prejav kráľovnej

Prejav kráľovnej Alžbety II. môžeme označiť doslova za historický.  Hlava britskej monarchie mala počas celej svojej 68 rokov trvajúcej vlády len tri mimoriadne prejavy súvisiace s celoštátnymi krízami. Prvýkrát tak spravila počas prvej vojny v Perzskom zálive v roku 1991. Druhý prejav mala pred pohrebom princeznej Diany v roku 1997. Tretí v poradí bol prejav po smrti jej matky v roku 2002. Súčasná situácia vyžiadala štvrtú krízovú reč jej Veličenstva.

Jej prejav trval viac ako štyri minúty a bol nahratý na zámku Windsor, kde sa kráľovná presťahovala spoločne so svojím manželom, princom Filipom. Mimoriadny prejav bol odvysielaný  na sociálnych sieťach a na BBC o 20:00 h miestneho času. Kráľovná v ňom poďakovala Národnej zdravotnej službe (NHS) a zdravotníkom, ktorí čelia náročným situáciám. Deň predtým krajina zaznamenala 708 úmrtí spojených s Covid-19.

„Chcem poďakovať všetkým v prvej línii, ako aj opatrovateľom a ľuďom, ktorí aj naďalej nezištne vykonávajú svoje každodenné úlohy mimo svojich domovov pre nás všetkých,“ povedala kráľovná, sediac vo svojej kancelárii.

Kráľovná Alžbeta II. chcela prejavom podporiť obyvateľov

Vo svojom prejave sa kráľovná snažila povzbudiť obyvateľov Veľkej Británie: „Spoločne bojujeme proti tejto chorobe a chcem vás ubezpečiť, že ak zostaneme jednotní a odhodlaní, prekonáme to. Dúfam, že v nasledujúcich rokoch budeme hrdí na to, ako sme reagovali na toto utrpenie. Tí, ktorí prídu potom, nám povedia, že Briti tejto generácie boli silní.“
Kráľovná Alžbeta II. sa tiež poďakovala aj tým, ktorí rešpektujú zákaz vychádzania, ako aj tým, ktorí každý večer tlieskajú zdravotníckemu personálu.

Hlava britskej monarchie tiež po svojom prejave uviedla, že súčasná kríza spojená s koronavírusom priniesla ,,niektorým, žiaľ, finančné ťažkosti a všetkým z nás obrovské zmeny v našom každodennom živote.”

Prečítajte si tiež:
Sex a koronavírus - Prenáša sa?

Británia je s takmer 42 000 potvrdenými prípadmi nákazy jednou z najviac zasiahnutých krajín v Európe. Viac než 4 300 ľudí tam ochoreniu COVID-19 podľahlo.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj gala

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií