fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kristersson sa stal novým švédskym premiérom, hlasovalo za neho 176 poslancov

Šéf Umiernených povedie menšinovú stredopravú koalíciu pozostávajúcu z jeho strany, Liberálov a Kresťanských demokratov s podporou antiimigračnej populistickej strany Švédski demokrati.

Máte tip? napíšte nám mailom

17.10.2022 (Webnoviny.sk) – Švédsky parlament v pondelok zvolil lídra Umiernenej strany Ulfa Kristerssona za nového premiéra. Päťdesiatdeväťročného politika za predsedu vlády zvolili v pomere hlasov 176 za a 173 proti.

V utorok by mal Kristersson predstaviť svoj kabinet. Šéf Umiernených povedie menšinovú stredopravú koalíciu pozostávajúcu z jeho strany, Liberálov a Kresťanských demokratov s podporou antiimigračnej populistickej strany Švédski demokrati, ktorá má radikálne krajne pravicové korene. Vo Švédsku môžu vládnuť premiéri, kým proti nim nie je parlamentná väčšina.

Kristersson ako premiér strieda Magdalenu Anderssonovú, ktorá je na čele najväčšej, teraz opozičnej, strany v krajine – Švédskej sociálnodemokratickej strany. Stredoľavá opozícia novú koalíciu ostro skritizovala. Mnohí tvrdia, že predstavuje zmenu modelu vo Švédsku a poškodí to jeho obraz vo svete ako rovnostárskeho a tolerantného národa.

Viac k témam: Švédsky parlament, Švédsky premiér
Zdroj: Webnoviny.sk – Kristersson sa stal novým švédskym premiérom, hlasovalo za neho 176 poslancov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií