fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kto bude milovať deti narodené po umelom oplodnení? Text, ktorý mnohých Poliakov pobúril, odstránia z učebnice

Mnohí ľudia si sporný text vyložili ako to, že deti narodené prostredníctvom mimotelového oplodnenia nie sú hodné lásky.

Máte tip? napíšte nám mailom

23.8.2022 (Webnoviny.sk) – Vydavateľ novej učebnice v Poľsku z nej odstráni časť o ľudskej plodnosti, ktorú mnohí pochopili ako text o mimotelovom oplodnení a ktorá vyvolala rozsiahle pobúrenie.

Vydavateľstvo Bialy Kruk v pondelok uviedlo, že nesúhlasí s kritikou a mylnou interpretáciou pasáže, ale berie do úvahy „spoločenské dobro“ a s autorom sa dohodli na odstránení textu.

Moderné prístupy k sexualite

Učebnica s názvom História a súčasnosť vo svojej prvej verzii opísala to, čo autor považuje za moderné prístupy k sexualite a rodeniu detí.

Sporná časť obsahovala zdanlivo negatívny názor na umelé oplodnenie bez použitia termínu.

„Čoraz sofistikovanejšie metódy oddeľovania sexu od lásky a plodnosti vedú k tomu, že sex je považovaný za zábavu a plodnosť za ľudskú produkciu, dalo by sa povedať šľachtenie. To vyvoláva zásadnú otázku: Kto bude milovať takto vyrobené deti?“ uvádza sa v pasáži.

Mnohí ľudia si tento text vyložili ako to, že deti narodené prostredníctvom mimotelového oplodnenia nie sú hodné lásky.

Pokus o indoktrináciu mladých

Ministerstvo školstva na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedlo, že len myseľ „chorá a šialená nenávisťou“ by túto pasáž interpretovala takto.

Prečítajte si tiež:
V Zaporižžskej jadrovej elektrárni ruská armáda ukladá míny, zasiahol ju ďalší raketový útok

Publikáciu v júli pridali na zoznam učebníc pre prípravu nového predmetu História a súčasnosť, ktorý konzervatívna vláda zavedie na jeseň.

Kritici vlády učebnicu vnímajú ako súčasť širšieho pokusu o indoktrináciu mladých ľudí konzervatívnymi a nacionalistickými hodnotami. Kniha má tiež pochybný pohľad na feminizmus a iné liberálne hnutia.

Viac k témam: učebnica, Umelé oplodnenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Kto bude milovať deti narodené po umelom oplodnení? Text, ktorý mnohých Poliakov pobúril, odstránia z učebnice © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií