fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ku Kyjatickým hračkám či Modranskej majolike pribudnú aj remeselné výrobky, vláda súhlasí s označovaním ich pôvodu

Remeselné a priemyselné výrobky by od polovice októbra tohto roka získali ochranu cez právo priemyselného vlastníctva.

Máte tip? napíšte nám mailom

1.9.2022 (Webnoviny.sk) – Vláda súhlasí s návrhom na zavedenie grafických symbolov na označenie pôvodu výrobku a pre zemepisné označenie výrobku aj pre remeselné či priemyselné výrobky.

Ide o výrobky, ktoré nie sú poľnohospodárskymi výrobkami, potravinami, vínami, aromatizovanými vínnymi výrobkami a liehovinami.

Právo priemyselného vlastníctva

Remeselné a priemyselné výrobky by tak od polovice októbra tohto roka získali ochranu cez právo priemyselného vlastníctva.

Návrh, ktorý do parlamentu predložila poslankyňa NR SR za stranu SaS Jarmila Halgašová, poslanci v júni posunuli do druhého čítania.

Označenie pôvodu alebo zemepisné označenie je podľa poslankyne za SaS možné získať pre výnimočné výrobky, ktorých špecifické vlastnosti, kvalita alebo povesť sú dané zemepisným prostredím s jeho charakteristickými prírodnými a ľudskými faktormi.

Národné bohatstvo

„Remeselné výrobky alebo výrobky tradičnej slovenskej kultúry, ktoré sú späté s územím Slovenska alebo jednotlivými slovenskými regiónmi, sú súčasťou národného bohatstva a propagujú národné kultúrne dedičstvo,” tvrdí.

V registri Úradu priemyselného vlastníctva SR sú v súčasnosti podľa Halgašovej zapísané označenia pôvodu, resp. zemepisné označenia napríklad na Piešťanské bahno, Kyjatické hračky, Detviansku výšivku alebo Modranskú majoliku. Použitie príslušného grafického symbolu na výrobku bude dobrovoľné.

Prečítajte si tiež:
Nemecký export do Ruska medzimesačne stúpol o takmer 30 percent

Viac k témam: Chránené zemepisné označenia (CHZO), označenie pôvodu, remeselné výrobky
Zdroj: Webnoviny.sk – Ku Kyjatickým hračkám či Modranskej majolike pribudnú aj remeselné výrobky, vláda súhlasí s označovaním ich pôvodu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií