fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Košiciach odhalili pamätník novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho snúbenici Martine Kušnírovej. Pred polrokom boli brutálne zavraždení vo svojom vlastnom dome

Máte tip? napíšte nám mailom

Pomník zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej v utorok večer slávnostne odhalili v parku na Južnej triede v Košiciach.

Na odhalení sa zúčastnilo viac ako 100 ľudí. Autorom diela je košický výtvarník Peter Kalmus.

Podľa Kalmusa nie je podstatné, kto pomník vytvoril. Podstatná je tragická vec, ktorá sa udiala pred pol rokom. Spomienka na nevinné obete brutálnej popravy je v nás stále prítomná. Myslím, že je to prvý, ale verím, že nie posledný pomník na území Slovenska,” povedal. Zároveň dodal, že by bol najradšej, keby na Slovensku takéto pomníky nemuseli vznikať.

Zdroj: TASR

Na pomníku sú len mená, portréty Jána a Martiny a QR kód, na základe ktoré sa dostanete k životopisným údajom obidvoch brutálne zavraždených, ale aj k údajom, kto bol v čase popravy premiérom, ministrom vnútra, policajným prezidentom a podobne,” vysvetlil Kalmus. Dodal, že ide o symbolický hrob, ktorý sa ešte dokončí úpravou zelene a bude tu vysadený strom.

Podľa jeho slov ho miesto, kde je pamätník umiestnený, zaujalo. “Je tu ruch veľkomesta, ale zároveň je tu kúsok parčíka a hneď sakrálny kostol.” Zároveň pripomenul, že pomník vznikol zo súkromných zdrojov a ak ho bude niekto poškodzovať, bude sa stále opravovať.

Prečítajte si tiež:
VIDEO: Podaj prst, schmatne celú ruku. Krvilačný žralok hryzol dievčine do prsta a stiahol ju do mora

Na slávnostnom odhalení pomníka sa okrem iných zúčastnili aj rodičia zavraždeného Jána Kuciaka, matka Martiny Kušnírovej a ich advokáti. Po príhovoroch odznela aj báseň Tomáša Straku. Nasledovala zádušná omša za dvojicu zavraždených a obete okupácie Československa z roku 1968.

Zlatica Kušnírová vyjadrila poďakovanie a samotnú myšlienku vzniku pomníka označila za veľmi pekné gesto. “Verím, že miesto nikto nezneuctí,” uviedla pre médiá.

SPOMIENKA NA NOVINÁRA S PRIATEĽKOU

V Košiciach odhalili pamätník venovaný Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej. Vo videoreportáži informuje Peter Kalmus, autor pomníka.

Zveřejnil(a) Tablet.TV dne Úterý 21. srpna 2018

Politiku nemám rád, nikdy som ju ani nemal. A tieto hádky, že sa to veľmi spolitizovalo, to mi nevyhovuje,” povedal Jozef Kuciak.

“Myslím že ak má mať tragická smrť Jána a Martiny v niečom zmysel, tak v tom, aby sme sa prestali báť. Aby sme sa naučili pomenúvať veci pravými slovami. Bojovať za dobro, bojovať za slušný život na Slovenku, za čo Ján a Martina celý život bojovali. Verím, že aj po polroku, ktorý zvláštnym spôsobom pripadá na 50. výročie okupácie, si spomenieme, že tieto výročia sú o slobode Slovenska,” povedal počas príhovoru advokát Daniel Lipšic.

K dvojnásobnej vražde novinára a jeho snúbenice došlo 21. februára v rodinnom dome vo Veľkej Mači. V prípade sa naďalej vykonávajú procesné úkony.

Prečítajte si tiež:
Ktoré ročné obdobie máte najradšej? Prezrádza to veľa o vašej osobnosti

Zdroj, foto: http://www.teraz.sk/slovensko/v-kosiciach-odhalili-pamatnik-janovi/344157-clanok.html

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií