Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Neuveriteľné: Títo manželia vysadili v priebehu dvadsiatich rokov viac ako 2 milióny stromov

Brazílsky fotograf spoločne so svojou ženou inicioval projekt zameraný na obnovu prirodzeného subtropického dažďového pralesa. Aktivisti za výsádzanie lesov im môžu ďakovať. 

Manželia Sebastião Salgado a jeho manželka Lélia Deluiz Wanick prišli koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia s projektom, ktorý sa zameriaval na vysádzanie stromov. Salgado je renomovaným brazílskym fotografom a svojím činom sa snažil obnoviť subtropický dažďový prales.

S nápadom prišiel vo chvíli, keď si aj s manželkou zaobstaral bývalý ranč. Ten patril v minulosti jeho rodine a nachádzal sa blízko mesta Aimorés, ktoré leží v brazílskom štáte Minas Gerais.

Po príchode na ranč zostal fotograf zarmútený. Zistil, že okolie vyzerá úplne inak, ako si ho z detstva pamätal – všetky stromy v okolí boli spílené a živočíchy, ktoré kedysi obývali okolie, sa tu už nenachádzali. Vtedy sa Sebastião Salgado rozhodol, že situáciu musí zmeniť a my by sme si z neho mali brať príklad.

Fotografia, ktorá zachytáva 10-ročnú zmenu. Zdroj: coscienzeinrete.net

„Keď som sa vtedy pozrel okolo seba, cítil som sa príšerne. Všetko bolo zdevastované. Len 0,5 % krajiny bolo pokrytej lesným porastom. Moja manželka však prišla s úžasným nápadom: aby sme znovu ten les vysadili. Po čase, keď sme pokračovali s vysádzaním, sme mohli vidieť, ako sa postupne všetky chrobáky, vtáky i ryby vracajú do svojho prirodzeného prostredia. Vďaka zvyšovaniu percenta vysadených stromov neožíval len les, ale spoločne s ním som ožíval aj ja,“ prezradil pre Guardian Sebastião.

Salgadovci prijali partnerov, získali potrebné financie a v roku 1998 založili Instituto Terra, vďaka ktorému sa im podarilo vysadiť 2,7 milióna stromov v priebehu dvadsiatich rokov.

Fotograf Sebastião Salgado zachytil, ako sa v priebehu rokov menila krajina, ktorú postupne zalesňovali. Zdroj: institutoterra.org

Zalesňovanie je spásou ľudstva

Salgado má na zalesňovanie jasný názor. Podľa neho nás stromy a lesy dokážu zachrániť.

„Existuje len jediný organizmus na celom svete, ktorý dokáže premieňať CO2 na kyslík, a tým je strom. Potrebujeme sadiť stromy na vylesnených priestranstvách,“ nabáda ostatných.

Čo je podľa neho ale dôležité, aby sa tzv. „domáce“ stromy sadili do ich prirodzeného prostredia. Saldago tvrdí, že najlepším spôsobom je sadiť konkrétne druhy stromov do takého prostredia, v akom sa aj majú nachádzať, inak sa do neho živočíchy nenasťahujú. „Ak vysadíte les, ktorý sa do toho prostredia nehodí, žiadne živočíchy ho nebudú obývať a nakoniec vám zostane len tichý les bez ekosystému,“ varuje Brazílčan.

Výstavba lesa priniesla za 21 rokov svoje ovocie a splnila to, po čom pán Salgado so svojou manželkou túžil.

Projekt zalesnenia viedol k návratu fauny. V novo vysadenom lese bolo identifikovaných 172 žijúcich druhov vtákov, z toho šiestim hrozí vyhynutie. Taktiež si v ňom našlo domov aj 33 druhov cicavcov, 15 druhov obojživelníkov a nájdete v ňom aj 293 druhov rastlín.

Zdroj: letsstarthealthy.com, beautyofplanet.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií