fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

MIMORIADNE: Pozitívni zdravotníci, ktorí nemajú príznaky koronavírusu môžu ďalej pracovať

Zmenu umožnilo usmernenie hlavného hygienika Jána Mikasa.

Máte tip? napíšte nám mailom

Zdravotníci, ktorí nemajú príznaky koronavírusu môžu naďalej pracovať, píše DenníkN. Informoval o tom hlavný hygienik Ján Mikas. Ide hlavne o prípady, kedy by ich absencia na pracovisku mohla vážne ohroziť život pacienta.

„Zadefinoval som určité podmienky, keď zdravotnícky pracovník, pokiaľ vyšiel pozitívny antigénovým testom alebo RT-PCR testom, ale nemá klinické príznaky, môže za dodržania prísnych hygienických opatrení poskytovať zdravotnú starostlivosť v prípade potreby, ak to zdravotnícke zariadenie naozaj zdravotníkov potrebuje a bola by ohrozená zdravotná starostlivosť,“ povedal hlavný hygienik Ján Mikas.

Zdravotníci bez príznakov by mali robiť najprv prácu bez kontaktu s pacientami (napríklad telemedicínu) a až potom by sa mali starať o pacientov s koronavírusom a posledná starostlivosť o pacientov s inými diagnózami.

Hlavný hygienik uviedol aj príklad: „Napríklad máme akútne bolesti brucha a nemáme negatívneho chirurga, ale máme chirurga, ktorý je pozitívny na Covid-19, avšak nevykazuje príznaky. Za dodržania protiepidemických opatrení bude môcť operovať, ak by mohol tohto pacienta zachrániť,“ povedal Mikas.

Upozornil, že riziko smrti pri odložení operácie by bolo vyššie ako riziko možnej nákazy.

Prečítajte si tiež:
Nazreli sme do brány smrti? Toto je prvý záber čiernej diery v dejinách
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií